fot. PAP/Marcin Obara

J. Saryusz-Wolski: Rozszerzenie UE nie wymaga zmian traktatów. To fałszywy pretekst, aby zbudować superpaństwo

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski powiedział w Strasburgu, że kłamstwem jest twierdzenie, iż rozszerzenie Unii Europejskiej wymaga zmian unijnych traktatów. „To tylko fałszywy pretekst, aby zbudować superpaństwo, które zastąpi aktualną UE – podkreśli polityk.

Poseł do Parlamentu Europejskiego wziął udział w debacie dotyczącej pogłębiania integracji europejskiej w związku z przyszłym rozszerzeniem Unii Europejskiej.

Dowodem na forsowany plan – jak powiedział Jacek Saryusz-Wolski – jest to, że reformy przewidują zachowanie, a nie wyeliminowanie weta ws. decyzji o rozszerzeniu.

Badania naukowe i politologiczne, które analizują skutki wcześniejszych rozszerzeń pod kątem funkcjonowania instytucji europejskich – aż do ostatniej rundy – udowadniają, że rozszerzenie nie ma negatywnego wpływu na zdolność decyzyjną UE. Potwierdzają to także dokumenty z Sekretariatu Generalnego Rady. Wprost przeciwnie, dane empiryczne wskazują, że tempo podejmowania decyzji wzrosło, a szereg różnych badań pokazuje, że po każdym rozszerzeniu procesy decyzyjne były szybsze, właśnie ze względu na większą liczbę państw członkowskich – zaznaczył europoseł.

Poseł do PE dodał, że niektórzy mówią, iż ze względu na rozszerzenie Unia Europejska powinna się decentralizować, a nie centralizować. Dodał, że centralizowanie reform nie jest konieczne i będzie kontrproduktywne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl