Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza do przeżywania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób wyrażamy wdzięczność za rolę, jaką odegrali na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości włącza się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Jest 1 marca 1951 roku. To wtedy w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zginęli Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Na pamiątkę tych wydarzeń oraz w celu uhonorowania walki Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę w 2011 roku ustanowiono 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zaprasza do zwiedzania placówki w najbliższych dniach.

– Podczas zwiedzania będzie można nie tylko odwiedzić nowo otwartą wystawę „Dowody Zbrodni”, ale też uczestniczyć w pokazie audiowizualnym przygotowanym przez reżysera i aktora, Leszka Zdunia – powiedziała Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Wystawa „Dowody Zbrodni” ma szczególne znaczenie historyczne. Do dziś nie znamy miejsc pochówku wielu Żołnierzy Niezłomnych, a Instytut Pamięci Narodowej wciąż przeszukuje nowe miejsca.

– Podstawową osią wystawy są przedmioty odnalezione przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka w latach 2012-2017 na warszawskiej „Łączce”. Wystawa jest jakby niepełna, ponieważ do tej pory nie został odnaleziony IV Zarząd WIN-u – zaznaczyła Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, kurator wystawy „Dowody Zbrodni”.

Na 2 marca zaplanowano „Spotkanie rodzinne z historią”. [zobacz]

– O godz. 14.00 odbędzie się rekonstrukcja historyczna: odbicie więźniów z posterunku Milicji Obywatelskiej. Z kolei o godz. 18.00 rozpocznie się koncert – poinformowała dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

 
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL to ważne miejsce na mapie Warszawy. To właśnie przy ulicy Rakowieckiej 37 znajdowało się okryte złą sławą więzienie, w którym z rąk komunistycznych zbrodniarzy zginęło wiele osób walczących o wolną i niepodległą Polskę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl