fot. pixabay.com

Rosyjski gaz ziemny stanowi prawie 60 proc. całkowitych dostaw do Czech

Gazeta „Lidove Noviny” powiadomiła dziś, powołując się na dane czeskiego Urzędu Statystycznego, że 60 proc. dostaw gazu do Czech stanowi surowiec pochodzący z Rosji. Gaz dociera do tego kraju m.in. dlatego, że państwa, które go odbierają (np. Słowacja) mają pełne zbiorniki. Nadmiar surowca płynie więc dalej.

Prawie 60 proc. całkowitych dostaw gazu ziemnego do Czech stanowi surowiec z Rosji – poinformował dziś czeski dziennik „Lidove Noviny”. Jest to spowodowane przesyłem rosyjskiego gazu dalej na Zachód przez państwa, które importują to paliwo z Rosji, a mają zapełnione zbiorniki.

Nadwyżka gazu ziemnego występuje obecnie praktycznie na całym świecie, a jego cena spadła do poziomu sprzed kryzysu energetycznego. Według dziennika rząd w Pradze mógłby ograniczyć import z Rosji jedynie poprzez wprowadzenie cła lub innego rodzaju opłaty. Doprowadziłoby to jednak do wzrostu cen dla konsumentów. Cytowani przez gazetę czescy politycy ocenili, że takie rozwiązanie nie byłoby rozsądne w sytuacji, gdy import rosyjskiego gazu nie jest objęty sankcjami.

Na obecność gazu z Rosji wpływa także fakt, że Niemcy wprowadziły specjalne opłaty za transport surowca. Czeski minister przemysłu, Josef Sikela, chciałby, aby Berlin rozważył zmianę swojego stanowiska, aby nie faworyzować dostaw rosyjskiego gazu do Europy Środkowo-Wschodniej kosztem dostaw z Zachodu.

Eksperci są także zdania, że Republika Czeska nie ma zasadniczego wpływu na to, jaki gaz do niej napływa, a kontrola nad rynkiem zostanie osiągnięta dopiero wówczas, gdy całość gazu będzie pochodzić ze zbiorników LNG.

Rosyjski gaz płynie do Czech przez Słowację. Niektórzy eksperci oceniają jednak, że obecność surowca z Rosji w Czechach może wynikać z zapasów, jakie przygotowali handlowcy. Gaz ten może też pochodzić z magazynów na Ukrainie lub w innych krajach.

Import rosyjskiego gazu wzrósł w styczniu bieżącego roku. Eksperci tłumaczą to stałą dostępnością gazu z Rosji, który jest znacznie tańszy niż ten z Norwegii lub LNG. Ich zdaniem, choć import z Rosji może być mniejszy, to nie będzie łatwo całkowicie odciąć Czechy od dostaw z tego kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl