Fot. PAP/EPA

Rosja dementuje, że uzgodniono rezolucję w sprawie Syrii

Rzecznik delegacji Rosji zaprzeczył w środę wcześniejszym nieoficjalnym doniesieniom, iż stali członkowie RB ONZ uzgodnili podstawowe punkty rezolucji Rady w sprawie likwidacji zasobów syryjskiej broni chemicznej. Rzecznik określił te doniesienia jako „myślenie życzeniowe”. 

„To jest ich (zachodnich dyplomatów) myślenie życzeniowe, które nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Prace nad rezolucją trwają” – powiedział rzecznik delegacji rosyjskiej.

Jeden z amerykańskich dyplomatów, który zastrzegł sobie anonimowość powiedział, że „robimy postępy, ale jeszcze nie zakończyliśmy prac”.

Wcześniej Reuter informował, powołując się na anonimowe źródła dyplomatyczne w nowojorskiej siedzibie ONZ, że szefowie dyplomacji USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin osiągnęli porozumienie w sprawie głównych punktów rezolucji o likwidacji syryjskiej broni chemicznej

Według tych źródeł, porozumienie miało być osiągnięte po spotkaniu ministrów z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Źródła te twierdziły, że projekt rezolucji byłby przedstawiony na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w najbliższym czasie. Problem sposobu zmuszenia Syrii do zastosowania się do postanowień rezolucji ma wywoływać najwięcej kontrowersji między USA i Rosją.

Ambasador Wielkiej Brytanii w ONZ Mark Lyall Grant powiedział agencji Associated Press, że spodziewa się, iż „pozostałe rozbieżności” zostaną pokonane w ciągu najbliższych kilku dni.

W piątek szefowie dyplomacji stałych członków RB mają kontynuować rozmowy na temat zwołania konferencji pokojowej w sprawie Syrii w Genewie.

 

PAP/RIRM

drukuj