„Kommiersant”: Rosyjscy polityczni PR-owcy z misją w Afryce

W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera – podaje w piątek „Kommiersant”.

Wybory prezydenckie lub parlamentarne w tym roku odbędą się w 15 afrykańskich krajach, w tym na Madagaskarze, w Libii, Zimbabwe i Czadzie. W przyszłym roku wyborcy udadzą się do urn w RPA, Nigerii i pięciu innych krajach kontynentu.

Rosyjscy wysłannicy prowadzą monitoring społeczno-politycznej sytuacji w poszczególnych krajach i prowadzą badania opinii publicznej – informuje dziennik. Jak pisze „Kommiersant”, projekt ma trwać dwa lata i w założeniu jest czysto komercyjny.

Możliwe, że działania PR-owców doprowadzą do dojścia do władzy w tych państwach prorosyjskich sił, jednak, jak zauważają rozmówcy gazety, każdy wybrany przywódca będzie w pierwszej kolejności zajmować się sprawami swojego kraju.

„Rosyjscy polityczni PR-owcy w Europie nie są za bardzo potrzebni, a w krajach Afryki może być popyt na ich usługi, a stawki są tam całkiem wysokie” – ocenia Nikołaj Szczerbakow zajmujący się Afryką w Rosyjskiej Akademii Nauk.

„Kommiersant” zauważa, że uczestnicy projektu nie są upoważnieni do udzielania komentarzy dla mediów oraz mają starać się nie afiszować ze swoimi działaniami.

W marcu Jewgienij Prigożyn został objęty amerykańskimi sankcjami w związku z oskarżeniami o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i działalność na wschodzie Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl