fot. pixabay.com

Hiszpania podwoiła w sierpniu import rosyjskiego gazu

Hiszpania sprowadziła w sierpniu bieżącego roku ponad dwukrotnie więcej gazu ziemnego z Rosji, niż w analogicznym miesiącu 2021 roku – wynika z danych spółki Enagas, operatora hiszpańskich gazociągów.

Wskazała ona, że w sierpniu bieżącego roku do Hiszpanii sprowadzono 4500 GWh gazu ziemnego w wersji skroplonej (LNG) z Rosji, czyli ponad dwa razy więcej, niż w analogicznym miesiącu w 2021 roku.

Cytujący dane Enagasu dziennik „El Periodico” odnotował, że udziały Rosji w całości sprowadzanego do Hiszpanii statkami gazu ziemnego sięgają już 12 procent.

Gazeta odnotowała także, że pomimo sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję, z powodu agresji tego kraju na Ukrainę, Hiszpania w lipcu i sierpniu 2022 roku stała się największym na świecie importerem rosyjskiego gazu ziemnego w formie skroplonej.

Dziennik wskazał, że podczas tegorocznych wakacji hiszpańskie spółki energetyczne zapłaciły ponad 750 milionów euro za sprowadzenie LNG z Rosji.

Według szacunków spółki Enagas Hiszpania szybko realizuje zalecenie Komisji Europejskiej zwiększenia rezerw gazu ziemnego przed tegoroczną zimą. Wynika z nich, że we wtorek stan rezerw magazynowych surowca przekroczył w tym kraju poziom 87 procent.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl