fot. TV Trwam News

MRPiPS proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia tego roku. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że są regiony, gdzie procent wystawianych zwolnień jest niewielki.

Według obowiązujących przepisów e-zwolnienia miałyby wejść w życie 1 lipca tego roku.

Obecnie lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

– To jest rozwiązanie przyjazne dla pacjenta i dla lekarzy, ale muszę brać pod uwagę aktualny stan faktyczny. Ja odpowiadam za wprowadzenie tego rozwiązania i chciałabym, żeby to naprawdę stało się umiejętnie, bez kolizji, niepokojów dla pacjenta, który być może nie miałby wystawionego zwolnienia elektronicznego. Te jeszcze pięć miesięcy nie jest wywieszeniem białej flagi. Gdybyśmy powiedzieli, że się wycofujemy, to rzeczywiście mogłabym się tu przed Państwem bić w piersi – oznajmiła minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu zapowiedziała, że przesunięcie terminu wprowadzenia rozwiązania znajdzie się w projekcie ustawy o identyfikacji cyfrowej, który prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Polityk dodała, że „w celu dodatkowego zabezpieczenia” poprosi posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby przygotowali projekt noweli ustawy, która również przesunie termin wejścia w życie e-zwolnień.

Rząd planuje także wystawienie elektronicznych e-recept. Ma to nastąpić w 2020 roku.

RIRM

drukuj