MRPiPS deklaruje wsparcie dla poszkodowanych przez nawałnice

Pomoc żywnościowa, wparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi – to niektóre z form pomocy dla osób poszkodowanych przez nawałnice, o których mówiła dziś szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa – podkreślała szefowa resortu.

„Jesteśmy na etapie naprawy szkód i szacowania strat, kolejny etap to odbudowa dobytku i życia poszkodowanych” – mówiła minister rodziny podczas konferencji zorganizowanej w jej resorcie.

Jak podkreśliła, zasiłki w wysokości do 6 tys. są już wypłacane; zapewniła, że nie brakuje środków na ten cel.

„Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. dzieci” – podkreśliła.

Minister zapowiedziała, że zostaną uruchomione środki, zgodnie z zapotrzebowaniem gmin, na dodatkową pomoc dla poszkodowanych. Jeszcze w sierpniu, jak dodała, ruszają dostawy pomocy żywnościowej – głównie do gmin potrzebujących wsparcia. Wiceminister Elżbieta Bojanowska poinformowała, że do poszkodowanych województw trafi jeszcze w tym miesiącu 500 ton żywności.

Rafalska przypomniała, że formy pomocy społecznej dla poszkodowanych przez nawałnice to m.in. wsparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi w placówkach wsparcia dziennego, pobyt w środku wsparcia.

Dodała, że gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych. Wskazała, że do pomocy włączyły się Ochotnicze Hufce Pracy – dysponują sprzętem ciężkim i operatorami oraz bazami noclegowymi.

Minister zaapelowała do samorządów o organizację mobilnych punktów przyjmowania wniosków o świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” w poszkodowanych gminach. Przypomniała, że od 1 sierpnia można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy.

W zeszłym tygodniu nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Usuwając ich skutki, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało 4 tys. 392, z czego 3 tys. 196 to budynki mieszkalne. Wciąż bez prądu jest 10 tys. 996 odbiorców.

Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób; poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl