E. Rafalska: PO powinno przedstawić szczegóły, jeśli chodzi o emerytury

Platforma Obywatelska deklaruje, że nie chce podwyższać wieku emerytalnego. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska dopytuje jednak, czy politycy Platformy nie rozważają w takim razie m.in. wydłużenia stażu pracy.

Największa partia opozycyjna zapowiedziała, że pozostawi obniżony przez PiS wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Chce także zachęcać Polaków, aby pozostali jak najdłużej na rynku pracy. Do tego ma służyć „13 emerytura”.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreśliła, że dziś, kiedy PO nie rządzi, może obiecywać wszystko.

Wystarczy, że powie: „Dobrze, możesz mieć ukończone 60 lat, ale musisz mieć 40-45 lat stażu pracy”. Pies jest pogrzebany w szczegółach. Trzeba powiedzieć o tych szczegółach, odnieść się do minimalnej emerytury, do tego, jaki będzie wymagany staż oraz jakie będą ich dalsze rozwiązania, co do kwestii bardziej szczegółowych, jeśli chodzi o emerytury – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Rząd PO–PSL podwyższył wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. PiS powróciło do poprzednich rozwiązań, obniżając czas przejścia na emeryturę dla mężczyzn o dwa lata, a dla kobiet o siedem. Zmiany wejdą w życie 1 października tego roku.

 

RIRM

drukuj