PO atakuje min. Antoniego Macierewicza

Idąc śladami Donalda Tuska, Platforma Obywatelska chce odwołania premier Beaty Szydło i jej rządu. W centralnym punkcie ostrzału opozycji znajduje się szef resortu obrony – Antoni Macierewicz. PO powołała zespół śledczy, który ma się zajmować ministrem.

Minister Antoni Macierewicz od samego początku znajduje się na celowniku opozycji. Platforma nie zawahała się złożyć wniosku o jego odwołanie w przeddzień organizowanego, także przez niego, szczytu NATO w Warszawie. Dziś twierdzi, że minister demontuje polską armię, a nawet działa na  rzecz Rosji. PO zwołała specjalny zespół śledczy w jego sprawie.

– Widzimy, że Antoni Macierewicz bardzo pracowicie i pieczołowicie niszczy polską armię. Panie ministrze, dlaczego Pan kłamie? Dlaczego Pan obniża zdolność bojową polskiej armii? To jest pytanie, które stawiamy – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska, poseł PO.

Platforma Obywatelska krytykuje poziom realizowanych na armię wydatków.

– Z jednej strony minister Macierewicz mówi, że jako pierwszy wydał 2 proc. PKB na obronność – faktycznie jest to 1,94 proc. PKB. Mamy do czynienia z niewykorzystywaniem w całości budżetu  MON-u – powiedział z kolei Cezary Tomczyk, poseł PO.

W poniedziałek  Platforma złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o trwającą kilka miesięcy procedurę sprawdzającą wobec gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, zasiadającego w BBN. Procedurę, z której niezadowolony jest prezydent Andrzej Duda.

Doniesienie do prokuratury złożone przez PO to próba wykorzystania sporu na linii prezydent-szef MON w sprawie generała Kraszewskiego. Do wypowiedzi prezydenckich ministrów w tym temacie odniósł się dziś Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

– Panowie ministrowie muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcą stać we wspólnym froncie razem z Platformą Obywatelską przeciwko, nie tyle Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, ale przeciwko szefowi tej służby – akcentował Piotr Bączek.

Fala ataków opozycji od dłuższego czasu okazuje się być coraz silniejsza. Totalna opozycja wyciąga z kieszeni broń, która uderza w bezpieczeństwo Polski  –  wskazał senator Jan Maria Jackowski z PiS.

– Niektóre bezpardonowe ataki na ministra Antoniego Macierewicza, MON, czy na te zmiany, które są obecnie procedowane i realizowane, jeżeli chodzi o modernizację polskiej armii i zwiększenia jej poziomu gotowości bojowej – oczywiście  mogą być odbierane jako próba destabilizacji sytuacji w armii polskiej – a to de facto służyłoby interesom rosyjskim – zaznaczył senator.

Te ataki na Antoniego Macierewicza pojawiają się w znaczącym dla Polski dniu – dodaje dr Krzysztof Kawęcki.

– Znamienne, że ataki ze strony opozycji na osobę Antoniego Macierewicza jako ministra obrony narodowej nastąpiły w tym momencie, gdy Antonii Macierewicz zapowiedział wprowadzenie do Polski systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Ten system obrony przeciwrakietowej rakietowej, to, że zostanie w Polsce uruchomiony – to jest również osobista zasługa ministra – zwrócił uwagę Krzysztof Kawęcki.

System Patriot w sposób realny chroni nas przed uderzeniem rakietowym ze strony Rosji. Dlaczego dla Platformy Obywatelskiej nie ma to żadnego znaczenia? Przecież opozycja powinna prowadzić krytykę obozu władzy, ale taką, która służyłaby Polsce, mówi politolog Marcin Adamczyk.

– Biorąc pod uwagę wcześniejsze postępowanie PO w ciągu ostatnich 2 lat, trudno się spodziewać jakiejś rzetelnej kontroli – bardziej raczej politycznych rozgrywek. Niestety – problemem Polski jest to, iż praktycznie od zarania III RP mamy problem z opozycją, która mogłaby sprawować jakąkolwiek funkcję kontrolną wobec aktualnie rządzącej partii – mówił politolog.

Według zapowiedzi szefa MON – polska armia w ciągu 10 lat ma uzyskać zdolność powstrzymania każdego przeciwnika. Do roku 2030 wielkość finansowania armii ma wzrosnąć do 2,5 proc. PKB. Polska jest jednym z pięciu krajów członkowskich NATO, który przekazuje 2 proc. PKB na wydatki związane z obronnością.

TV Trwam News/RIRM

drukuj