K. M. Wojtasik: Kibiców fascynuje bohaterskość rotmistrza Pileckiego

Kibiców fascynuje przede wszystkim bohaterskość Pileckiego, twardy charakter, to że on się nie poddawał, że on wiedział, o co walczy – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja Karol Maria Wojtasik. Radny PiS miasta Torunia, współorganizator VII toruńskiego marszu Witolda Pileckiego, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat kibiców, którzy biorą czynny udział w marszach ku czci rotmistrza.

Do środowiska kibicowskiego należą przedstawiciele wszystkich grup społecznych w naszym kraju – zauważył Karol Maria Wojtasik.

– To jest trudne środowisko, bo to jest przekrój całego naszego społeczeństwa, od osób wywodzących się z ubogich rodzin po osoby mające własne firmy, będące biznesmenami, przedsiębiorcami – drobnymi, dużymi – wyjaśnił współorganizator VII toruńskiego Marszu Witolda Pileckiego.  

Na przykładzie historii grupy kibiców, uczniów jednego z gimnazjów, którzy przed kilku laty wzięli udział w konkursie okolicznościowym z okazji  toruńskiego Dnia Żołnierzy Wyklętych, widać, że kibice są wartościowymi ludźmi – wskazywał radny PiS miasta Torunia.

– Opowiem taką sytuację sprzed trzech lat. Był nauczyciel, który był opiekunem grupy z gimnazjum i z liceum. Z liceum była grupa „wypieszczona”, jeśli chodzi o wiedzę historyczną, to był ich konik, natomiast z gimnazjum, właśnie ze środowiska kibicowskiego, przyszła młodzież trudna, bardzo trudna, nie chcąca się uczyć, z nagannym zachowaniem. Oni wystartowali w tej grze – zajęli pierwsze miejsce.[…]  Kibice byli bardzo zadowoleni. Przekazaliśmy stos książek. Byliśmy zszokowani, bo po tych chłopcach nie było widać, że to będą chłopcy, którzy wykorzystają te książki. […] W następnym roku zgłasza się nowy opiekun z tego gimnazjum i zgłasza tych samych chłopców. Powiedział mi, że oni sami się zgłosili, że chcą wystartować w tej grze, że zawalczą o nagrodę główną (szablę płk. Pileckiego) […] Nauczyciel odpowiedział, że aby o nią powalczyć, trzeba się wykazać wiedzą. Oni stwierdzili, że są przygotowani, ponieważ wygrali rok wcześniej książki. Poprosił, aby te książki przynieśli i okazało się, że […] na wszystko znali odpowiedzi. Wystartowali w tej grze i zabrakło im dwóch punktów, aby wygrać. Nauczyciele byli zszokowani. Ten opiekun powiedział mi, że zmieniło się ich podejście do nauki, z zachowania nagannego wyszli na dobre  – mówił samorządowiec.   

Kibice to środowisko o olbrzymim potencjale, bardzo patriotyczne – ocenił Karol Maria Wojtasik.

– To jest środowisko o olbrzymim potencjale, środowisko, które jest bardzo nastawione patriotycznie i to nie są puste frazesy […] Poseł dr Zbigniew Girzyński mówił mi kiedyś, że był w jednym z techników na wykładzie poświęconym Grobowi Nieznanego Żołnierza. Dyrektor przepraszał go później, że może nie wszyscy go słuchali. Poseł Girzyński powiedział tak: „Ja dam sobie rękę obciąć, że może nie słuchali, ale gdyby przyszło, że trzeba stanąć i zawalczyć o naszą ojczyznę, to oni byliby pierwsi w kamaszach, oni staliby w pierwszym szeregu”. To jest prawda dotycząca środowisk kibicowskich, które są nastawione patriotycznie – powiedział radny PiS miasta Torunia.

Kibice, podczas jednego z Marszów Witolda Pileckiego, potrafili zawstydzić urzędników, wyśpiewując cały hymn, podczas gdy oficjele mieli z tym problem – przypomniał współorganizator VII toruńskiego Marszu Witolda Pileckiego.

– Kibice parę lat temu na Marszu zawstydzili wielu oficjeli, bo dotychczas była rutyna, jeśli chodzi o ceremoniał wojskowy, że była odgrywana i śpiewana pierwsza zwrotka i refren, natomiast kibice zaśpiewali pełen hymn, czterozwrotkowy. Wielu dorosłych ludzi zajmujących stanowiska samorządowe nie potrafiło zaśpiewać pełnego, a kibice […] pokazali klasę. Wiele osób starszych podchodziło do nich ze łzami w oczach i mówiło, że są niesamowicie podbudowani, że młodzi są przyszłością tego narodu i potrafią śpiewać cały hymn – akcentował radny.

Karol Maria Wojtasik zaprosił również kibiców z całego kraju do udziału w VII toruńskim Marszu Witolda Pileckiego, który odbędzie się w sobotę.

– Chciałbym zaprosić wszystkich kibiców z całej Polski, jeżeli chcą uczestniczyć w toruńskim Marszu Pułkownika Pileckiego, który jest największym marszem poświęconym tej osobie, na 13 maja do Torunia, na godz. 13.00 do kościoła (garnizonowego pw. Św. Katarzyny – red).  Drodzy kibice, tego dnia ks. Jakub Maciejko wygłosi homilię skierowaną głównie do środowisk kibicowskich. Będzie to do was i o was. Mam nadzieję, że więcej osób, nie tylko kibiców, dowie się, jaki drzemie w was potencjał, i to będzie też homilia skierowana do nas starszych; do tych, którzy nie są kibicami, jak postrzegać kibiców i dostrzegać w nich dobro – zaznaczył toruński radny PiS.     

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl