fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

WSKSiM: 53. Sympozjum Biblistów Polskich

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa 53. Sympozjum Biblistów Polskich. Uroczysta Msza Święta oraz wykłady wybitnych prelegentów to najważniejsze punkty trzydniowego spotkania.

Sympozja Stowarzyszenia Biblistów Polskich odbywają się cyklicznie od lat. Ks. bp Andrzej Suski, biskup diecezji toruńskiej uważa, że to spotkanie jest okazją, żeby podjąć i przemyśleć nowe wspólne badania. Dodaje, że dzisiaj trudno jest pracować w pojedynkę, a więc bibliści podejmują się pewnych wspólnych projektów, a owocem tego są wspaniałe publikacje nt. Pisma Świętego.

Jednym z tematów poruszanych w trakcie Sympozjum jest znaczenie Biblii Tysiąclecia. W wypowiedzi dla TV Trwam ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich wyjaśnia, jak ważna jest znajomość tego wydania Pisma Świętego.

Sesja nt. Biblii Tysiąclecia, pokaże wielki wpływ tego tłumaczenia na modlitwę w Polsce i myślenie teologiczne. Wszak od pierwszego wydania, ten właśnie tekst Pisma Świętego był tekstem źródłowym naszego myślenia nt. Pana Boga i nt. Kościoła – mówi ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Z wykładem, o znaczeniu Biblii Tysiąclecia dla Kultury Biblijnej w Polsce, przyjechał do Torunia ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Przygotowując materiał do tego wystąpienia policzyłem, że wydrukowano prawie 8 mln egzemplarzy z tekstem Biblii Tysiąclecia. Moje wystąpienie ma podsumować i pokazać jakie w sposób szczególny znaczenie miała dla kultury w Polsce – tłumaczy ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz.

Podczas Sympozjum Biblistów Polskich, jednym z prelegentów jest ks. prof. dr hab. Bogdan Poniży z UAM w Poznaniu. Prezentuje on wykład pt. „Uosobiona Mądrość w Sophia Salomonos” – czyli Księdze Mądrości.

Mądrość – w dziejach biblijnych – funkcjonuje od samego początku. W przeciwieństwie do ksiąg historycznych i prorockich, tematyka jest bardzo szeroka. W tych najstarszych pokładach to przede wszystkim praktyczne wskazówki dla życia. Po niewoli babilońskiej, mądrość coraz bardziej przybiera cechy osobowe, a zaczyna się od Księgi Przysłów Salomona, i tak przez Księgę Hioba, Księgę Barucha, Księgę Syracha, swoje szczyty osiąga właśnie w Księdze Mądrości – zaznacza ks. prof. dr hab. Bogdan Poniży.

Przy okazji Sympozjum Biblistów Polskich warto przypomnieć, że dużym zainteresowaniem cieszył się telewizyjny Uniwersytet Biblijny na antenie TV Trwam.

 


TV Trwam News/RIRM

drukuj