Trzeci rajd ułanów szlakiem ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z Auschwitz

,,Na szlaku Pileckiego” – pod tym hasłem rozpocznie się dziś po raz trzeci rajd ułanów z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza.

Po raz pierwszy jednak ułani przejadą całą trasę ucieczki pułkownika Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Zajmie im to dwa dni. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie ,,Auschwitz Memento”.

Idea rajdu – jak mówi Bogdan Wasztyl, przewodniczący rady programowej stowarzyszenia – narodziła się w 2013 r. Wówczas to obchodzono 70 rocznicę ucieczki Witolda  Pileckiego z obozu koncentracyjnego.

– Na tyle się też udało ożywić te lokalne społeczności, ze w rok później, czyli w 2014 roku, na murach kościoła w Alwerni zawisła tablica pamiątkowa upamiętniająca ucieczkę, a w 2015 roku odbył się pierwszy rajd ułanów. Wiemy, że ta historia i ta trasa, która jest bardzo piękną trasą – bo gdyby chcieć wytoczyć jedną z najpiękniejszych tras turystycznych w Małopolsce, to właśnie tak by przebiegała – inspiruje ludzi bardzo i niektórzy traktują przejście trasą jako pielgrzymkę, dla innych jest to wyczyn sportowy. Wszyscy natomiast zapoznają się z historią rotmistrza i to nas bardzo cieszy – akcentuje Bogdan Wasztyl.

Ułani wyruszą z oświęcimskiego rynku starego miasta. W pierwszym dniu szlak będzie wiódł z Oświęcimia do Alwerni. Tam w klasztorze ojców Bernardynów będzie sprawowana Msza św. Jutro ułani wyruszą z Niepołomic i dotrą do Nowego Wiśnicza.

RIRM

drukuj