Posłowie zajmą się dziś wnioskami o wotum nieufności wobec B. Szydło i E. Rafalskiej

Sejm zajmie się dziś wnioskami Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło oraz minister rodziny Elżbiety Rafalskiej.

Według posłów Platformy Obywatelskiej, wicepremier i minister rodziny ponoszą polityczną odpowiedzialność za protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Wnioski PO już w poniedziałek otrzymały negatywną opinię sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Politolog prof. Jacek Piotrowski mówi, że możliwość złożenia wniosków o wotum nieufności jest prawem opozycji, jednak w tym przypadku powstaje pytanie o ich zasadność.

– Tutaj uzasadnienie wydaje się wątpliwe, bo chyba każdy, kto interesował się chociaż trochę sprawą związaną z protestem niepełnosprawnych, zauważył duże zaangażowanie minister (Elżbiety) Rafalskiej, która autentycznie chciała rozmawiać, dążyła do dialogu. Wydaje mi się, że trudno byłoby uzasadnić taki wniosek brakiem empatii, brakiem zrozumienia, brakiem zainteresowania ze strony rządu. Inną kwestią jest, że gdybyśmy mieli usuwać z rządu wszystkich ministrów, którzy nie spełniają postulatów tych czy innych grup protestujących, to właściwie w takim gabinecie nikt by nie pozostał. Wydaje mi się, że opozycja chyba nie do końca postępuje racjonalnie – wskazał prof. Jacek Piotrowski.

40-dniowy protest opiekunów osób niepełnosprawnych został zawieszony 27 maja. Rząd, w odpowiedzi na postulaty protestujących, podniósł rentę socjalną do 1030 zł. Wprowadził też świadczenie rzeczowe m.in. w postaci rehabilitacji.

To drugie rozwiązanie ma przynieść do 520 zł oszczędności miesięcznie. Trwają także prace m.in. nad reformą systemu orzecznictwa dot. osób niepełnosprawnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl