Najwięcej wydanych decyzji ws. 500 plus w woj. świętokrzyskim

W woj. świętokrzyskim wydano najwięcej decyzji o przyznaniu świadczenia z rządowego programu „Rodzina 500 plus” – powiedziała Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Pieniądze pobiera tam ponad 77 proc. uprawnionych rodzin.

Rząd podsumował dziś pierwsze dwa miesiące funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus”. Wśród województw, które mają odsetek wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków na poziomie ponad 70 proc. są: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie.

Gorzej w rankingu wypadły województwa: śląskie – 57 proc., małopolskie – 58 proc. oraz mazowieckie i dolnośląskie – po 60 proc.

Program działa dobrze i przynosi efekty – mówiła Elżbieta Rafalska.

Wypłacono ponad 4,5 mln świadczeń na kwotę ponad 2 mld 230 mln zł. Ponieważ świadczenie jest wypłacane również rodzinom zastępczym, te dodatki wychowawcze są wypłacane przez powiaty. Złożono 46 tys. wniosków, a uprawnionych w stu procentach jest 49 tys., więc ilość złożonych wniosków jest niemalże stuprocentowa – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

O tym, że nie zabraknie środków finansowych na realizację programu, zapewnił minister Henryk Kowalczyk.

Widać bardzo wyraźnie z realizacji tych dochodów podatkowych, że wydatki są absolutnie niezagrożone. Cała kwota wydatków z tytułu programu 500 plus została zaplanowana w budżecie na poziomie 16 mld zł, ale oprócz tego jest kwota 1,7 mld zł jako rezerwa, bo trudno w tej chwili ocenić, ile tych wniosków będzie. Ta rezerwa na pewno wystarczy, jeśli tych wniosków byłoby trochę więcej niż wstępnie zostało to obliczone – podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci. W przypadku rodzin mniej zamożnych także na pierwsze.

Świadczenia wypłacają samorządy. Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

 RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl