fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent RP uczestniczy w ćwiczeniach Anakonda-16

Rozpoczął się drugi tydzień Anakonda-16 – największych od 25 lat ćwiczeń wojskowych w Polsce. Ćwiczenia odbywają się dziś pod okiem prezydenta Andrzeja Dudy.

W ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbył się pokaz połączonego ognia artylerii i lotnictwa.

W Chełmnie prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję zobaczyć budowę przeprawy promowej oraz mostu amfibijnego na Wiśle przez wielonarodowy batalion inżynieryjny.

Generał Mirosław Różański, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych podkreślił, że ćwiczenia Anakonda 2016 to nie tylko wymiana doświadczeń bojowych, ale również okazja do nawiązania kontaktów i przyjaźni.

– To ćwiczenie potwierdza, że możemy współpracować i współdziałać. Jest takie polskie stwierdzenie: Szkol się tak, jak będziesz walczył, walcz tak, jak będziesz się szkolił. My odrabiamy teraz tę lekcję dotyczą przygotowania naszych wojsk. Po ćwiczeniu, jak dokonamy podsumowania, jestem przekonany, że będziemy informowali nasze władze, jak również państwa, jaki jest poziom wyszkolenia naszych żołnierzy i na co nas stać. Najważniejszą rzeczą dla sił zbrojnych jest bowiem obrona Rzeczpospolitej. To nasz konstytucyjny obowiązek i do tego się przygotowujemy. Jesteśmy naprawdę na dobrej drodze – zaznaczył Mirosław Różański.

Od 7 czerwca aż 31 tys. żołnierzy z 23 państw ćwiczy w Polsce – na lądzie, morzu i w powietrzu. Anakonda-16 jest szóstą edycją ćwiczenia, w którym uczestniczy 19 państw członkowskich NATO i 5 państw Partnerstwa dla Pokoju. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczy ok. 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 z Polski.

 

RIRM

drukuj