fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda: Rozmowy na temat stałej obecności wojsk USA w Polsce nabrały ostatnio tempa

Rozmowy na temat stałej obecności wojsk USA w Polsce nabrały ostatnio tempa – powiedział prezydent Andrzej Duda. W rozmowie z tygodnikiem „Sieci” prezydent wskazuje, że mowa jest nie o jesieni, lecz o realnym planie, by ogłosić decyzję już w czerwcu. Zaznacza jednocześnie, że negocjacje trwają.

Zdaniem prezydenta przyjęcie przez komisję sił zbrojnych amerykańskiego Senatu projektu przyszłorocznego budżetu obronnego USA zakładającego m.in. zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce jest ważnym sygnałem, jednak trzeba podchodzić do tego bardzo spokojnie.

Ekspert ds. bezpieczeństwa dr Leszek Pietrzak ocenia, że stała obecność Amerykanów byłaby dla Polski dobra. Jednak – jak dodaje – pytaniem pozostaje, jakie będą koszty i kto je poniesie.

– Jest jasne, że wszystko, co zwiększa bezpieczeństwo Polski, jest dla nas pewnym plusem. Jeśli będziemy mogli liczyć na zwiększoną obecność amerykańskich wojsk, usytuowanie Fortu Trump, to bardzo dobrze. Jest tylko pytanie, jak to będzie wyglądało w praktyce, jakie będą tego koszty. Tego na razie nie wiemy, więc ja raczej bardzo ostrożnie podchodzę do tej sprawy, do wszystkich deklaracji, jakie padają. Poczekajmy, aż te sprawy negocjacji zostaną zamknięte – zaznacza dr Leszek Pietrzak.

W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda udaje się do Waszyngtonu. W Białym Domu spotka się po raz kolejny z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Poprzednie rozmowy obu prezydentów odbyły się 18 września ubiegłego roku.

RIRM

drukuj