fot. wikipedia

Grupa Wyszehradzka zbierze się ws. Nord Stream II

Prezydent Andrzej Duda udaje się dziś na Węgry, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie obrad będzie szczegółowo omawiana kwestia rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream II.

Według prezydenta Dudy  kraje grupy wyszehradzkiej powinny być przeciwne planom budowy gazociągu. Prezydent wyraził nadzieję, że uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

Z kolei według ekspertów polski prezydent w czasie spotkania w Balatonfured na Węgrzech będzie także dążył do podniesienia roli V4 w polskiej polityce zagranicznej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówi, że prezydent Andrzej Duda przedstawi konkrety ws. umocnienia grupy Wyszehradzkiej. Jest nam potrzebna budowa zaufania politycznego między naszymi krajami i to, żeby działać razem – dodaje.

­- Dopiero wtedy, kiedy możemy działać razem, mamy wpływ na politykę europejską. Żadne z naszych państw osobno, w izolacji, takiego wpływu, jakiego byśmy oczekiwali, mieć nie będzie. Natomiast wspólnie stanowimy siłę, która może także w sensie zdrowego rozsądku i pewnej wrażliwości przekonywać do swoich racji naszych partnerów europejskich. Przez to złe doświadczenie możemy wyciągnąć pozytywną lekcję, i to będzie także przesłanie pana prezydenta. Pan prezydent będzie także proponował bardzo konkretne formy pogłębienia współpracy wyszehradzkiej – informuje prezydencki minister.

W skład państw Grupy Wyszehradzkiej wchodzą: Czechy, Słowacja, Węgry i Polska.

RIRM

drukuj