fot. prezydent.pl

Prezydent spotka się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w Żaganiu

Prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę na poligonie w Żaganiu. Zwierzchnik Sił Zbrojnych spotka się tam z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

Spotkanie ma związek ze zbliżającą się 20. rocznicą wstąpienia Polski do NATO. Nasz kraj przystąpił do Sojuszu wraz z Czechami i Węgrami 12 marca 1999 r. Nasze państwa były pierwszymi z dawnego bloku wschodniego, które przyjęto do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

O celu prezydenckiej wizyty w Żaganiu mówił na konferencji prasowej w połowie ubiegłego tygodnia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Ta wizyta ma na celu podkreślenie znaczenia współpracy nie tylko polsko-amerykańskiej, ale obecności amerykańskiej w Europie w ogóle – przede wszystkim w kontekście sojuszniczym, ale także w kontekście naszej współpracy bilateralnej. To będzie również okazja dla prezydenta bezpośredniego spotkania z żołnierzami amerykańskimi i polskimi, a także zapoznania się z bieżącymi sprawami związanymi z polsko-amerykańską współpracą – powiedział Paweł Soloch.

W związku z obchodami rocznicy wstąpienia Polski do NATO prezydent Andrzej Duda odwiedzi też w najbliższych dniach poligon w Orzyszu czy Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. W czwartek weźmie udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych, która w tym roku odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

12 marca – tj. w dniu rocznicy przystąpienia Polski do NATO – prezydent uda się do Pragi. Andrzej Duda wraz z prezydentami Czech, Słowacji i Węgier będzie tam uczestniczył w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia Sojuszu.

RIRM

drukuj