fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Andrzej Duda otwarty na rozmowy z rządem; trwa audyt w Kancelarii Prezydenta RP

O współpracy prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, a także atakach na zaprzysiężoną w ostatni czwartek głowę państwa mówiła Małgorzata Sadurska w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Obecnie w Kancelarii Prezydenta RP trwa audyt finansowy, kadrowo-administracyjny oraz merytoryczny – podkreślała dziś w radiowych „Sygnałach dnia”.

Wczoraj portal Radia Maryja informował o ataku jednej z niemieckich gazet na Andrzeja Dudę. Głowie państwa zarzuca się dążenie do konfliktu nie tylko z Rosją, ale również wewnątrz NATO. Wcześniej w trakcie zaprzysiężenia nowego prezydenta – gdy ten mówił o problemie głodujących dzieci – na sali Sejmu pojawiło się skandaliczne buczenie.

O medialnej i politycznej ofensywie prowadzonej przeciwko Andrzejowi Dudzie mówiła podczas poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Pewnym grupom, pewnym środowiskom, pewnym osobom puszczają nerwy. Zamiast konstruktywnie rozmawiać, atakują. Zamiast konstruktywnie prowadzić dialog, kontynuują – myślę, że można użyć tych słów – przemysł nienawiści i pogardy. Jest to rzecz bardzo przykra. To bardzo niesprawiedliwe, kiedy zniekształca się czyjeś słowa, wkłada się w czyjeś usta słowa, które nie zostały wypowiedziane. Poprzez manipulację próbuje się wprowadzić Polaków w błąd – mówiła Małgorzata Sadurska.

Na dzień przed zaprzysiężeniem premier Ewa Kopacz za pośrednictwem mediów zaapelowała do nowego prezydenta o zwołanie Rady Gabinetowej. W niedzielę zarzuciła jednak Andrzejowi Dudzie, że wycofuje się ze złożonych w trakcie kampanii wyborczej obietnic. Małgorzata Sadurska ma nadzieję na konstruktywne rozmowy rządu z głową państwa. Zwraca jednak uwagę na polityczną grę w wykonaniu Ewy Kopacz.

– Pan prezydent chce rozmawiać z rządem, bo wie, że konstytucyjnie – jako organ wykonawczy państwa – powinien współdziałać z rządem. W jego prerogatywach wymienione są sprawy zagraniczne i sprawy z zakresu obrony narodowej. (…) Jeśli chodzi o możliwość rozmowy, pan prezydent nie zamyka drzwi przed żadną osobą. Mówię teraz od siebie: mam nadzieję, że te rozmowy będą konstruktywne. Z jednej strony pani premier Ewa Kopacz wnosi o to, żeby została zwołana Rada Gabinetowa, potem zaś w innych swoich wypowiedziach zarzuca prezydentowi, że wycofuje się ze swoich obietnic. Premier Ewa Kopacz powinna się zdecydować, czy chce dla dobra Polski współdziałać z prezydentem, czy prowadzi kampanię wyborczą, promując swoje ugrupowanie – dodała Małgorzata Sadurska.

Dziś na antenie Polskiego Radia w audycji „Sygnały dnia” polityk mówiła o bieżących pracach podejmowanych przez Kancelarię Prezydenta RP. Obecnie prowadzony jest audyt pod względem finansowym, kadrowo-administracyjnym i merytorycznym.

Przejmujemy Kancelarię z określonym budżetem w trakcie roku budżetowego i chcemy zobaczyć, w jakim stanie zostawili nam Kancelarię nasi poprzednicy (…) Chcemy zobaczyć racjonalność wydawania pieniędzy publicznych w Kancelarii Prezydenta; chcemy to ocenić z naszego punktu widzenia. (…) Jako nowy szef Kancelarii, chcę się również zapoznać z możliwościami kadrowymi Kancelarii, chcę zobaczyć, jak urzędnicy będą się wpisywać w to, do czego powołana jest Kancelaria, mianowicie do wspierania prezydenta w realizacji jego wizji – tłumaczyła Małgorzata Sadurska.

Odnosząc się do apelu poseł Beaty Szydło w sprawie dopisania pytań do wrześniowego referendum, podkreśliła, że w Kancelarii trwają analizy prawne nad możliwością realizacji tego postulatu. Jak informował dziś portal radiomaryja.pl, z analiz prawnych ekspertów Prawa i Sprawiedliwości wynika, że konieczna w tym zakresie jest zgoda Senatu. [więcej]

RIRM/Polskie Radio

drukuj