Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Rumunii

O bezpieczeństwie w regionie, szczycie NATO w Warszawie oraz migracji będzie rozmawiał dziś w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. 

Tematyka rozmów w Bukareszcie ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, w regionie Morza Czarnego oraz roli Rumunii jako stabilizatora w tym regionie – powiedział prof. Krzysztof Szczerski, minister w kancelarii Prezydenta RP. Kolejne tematy to przygotowania do szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., a także migracja i przyszłość Unii Europejskiej.

W środę prezydent weźmie udział w spotkaniu szefów państw wschodniej flanki NATO, które ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji. Prezydent złoży w Bukareszcie także wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz spotka się z Polonią.

Wizyta ma podkreślić wagę relacji polsko-rumuńskich dla planu prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o budowę współpracy państw adriatycko-czarnomorsko-bałtyckich – powiedział prof. Krzysztof Szczerski,

– Rumunia jest na planie pana prezydenta Andrzeja Dudy bardzo ważnym partnerem, dlatego że jest to kraj o dużym potencjale, w strategicznym położeniu. Podzielamy wspólną wizję bezpieczeństwa w tym regionie. Ważne jest, żeby poruszyć i przedyskutować sprawy współpracy regionalnej w pozycji środkowej Europy i dwustronnej współpracy polsko-rumuńskiej w ramach budowania sojuszu regionalnego. Później odbędzie się spotkanie prezydentów wschodniej flanki NATO. Jest to spotkanie dziewięciu państw wschodniej flanki, które ma przedyskutować, a przede wszystkim przyjąć wspólne stanowisko, jako wkład wschodniej flanki NATO do konsensusu NATO-wskiego ws. decyzji, jakie powinny być podjęte na szczycie w Warszawie – podkreśla Krzysztof Szczerski.

Spotkanie szefów państw wschodniej flanki NATO to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Rumunii, która ma na celu  -jak dodał minister Szczerski – uczynić szczyt w Warszawie decyzyjnym.

W spotkaniu wezmą udział prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz szef izby niższej parlamentu Czech.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl