Czy OFE jest zgodne z konstytucją? W tym tygodniu orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w tym tygodniu, czy zmiany w OFE są zgodne z ustawą zasadniczą. Sędziowie Trybunału rozpoznają dziś i jutro połączone wnioski byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ustawa ograniczyła rolę OFE na rzecz ZUS. Na jej mocy przeniesiono obligacje Skarbu Państwa z funduszy do państwowego ubezpieczyciela.

Rząd Donalda Tuska tłumaczył to troską o system emerytalny. Resort finansów stwierdził z kolei, że reforma spowodowała redukcję długu publicznego.

Dr Marian Szołucha z Forum dla Wolności i Rozwoju podkreśla, że rząd PO-PSL nie miał prawa decydować o środkach zgromadzonych w OFE.

– Kwestia rozbija się tak naprawdę o to, czy mówimy o środkach prywatnych czy o środkach publicznych, do których dysponowania rzeczywiście rząd jest powołany. Mi nie jako ekonomiście, nie jako prawnikowi – zastrzegam to – jest zdecydowanie bliżej do stwierdzenia, żeby środki odłożone przez nas na emeryturę były środkami prywatnymi i tylko każdy z nas jako ich właściciel mógł na temat tego, co się z nimi dzieje, zadecydować. To jest kwestia zasadnicza – zwraca uwagę dr Marian Szołucha.

Wyrok może otworzyć drogę do dalszej marginalizacji funduszy przez przyszły Parlament. Prawo i Sprawiedliwość zakłada w swoim programie gruntowny przegląd systemu emerytalnego.

RIRM

drukuj