Będzie pozew zbiorowy ws. reformy OFE

Będzie pozew zbiorowy ws. rządowej reformy OFE, przeciwko skarbowi państwa i ZUS-owi. Pozew w najbliższych miesiącach ma trafić do sądu.

Grupa ok. 800 osób, którą reprezentuje kancelaria prawna uważa, że w wyniku przeniesienia środków zgromadzonych w OFE do ZUS-u doszło do wywłaszczenia obywateli.

W najbliższym tygodniu ruszy strona internetowa, na której dostępne będą informacje nt. akcji oraz instrukcja, jak przyłączyć się do pozwu.

Janusz Szewczak, analityk gospodarczy podkreśla, że ta operacja była podyktowana nie troską o dobro polskiego emeryta lecz chęcią uniknięcia kompromitacji przez władze, które doprowadziły do wzrostu długu publicznego.

W takim powszechnym odbiorze społecznym może być takie odczucie, że coś się Polakom odbiera. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że są bardzo różne opinie co do charakteru składek na ubezpieczenie społeczne. Przez wielu są one traktowane jako forma opodatkowania pracy, a nie jako forma oszczędności. Zobaczymy, jak to rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny. Poprzednie wyroki sądów w tym zakresie wyszły w kierunku takim, że nie są to środki prywatne, lecz pewna forma opodatkowania, oskładkowania pracujących – powiedział Szewczak.

Ustawa zmieniająca system OFE została pod koniec stycznia zaskarżona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Część prawników podnosi jednak, że prezydencki wniosek nie podejmuje najważniejszych kwestii umorzenia aktywów OFE i przeniesienia ich do ZUS.

Zaskarżenie przepisów ws. OFE rozważa także Rzecznik Praw Obywatelskich a także konfederacja pracodawców.

RIRM

drukuj