Prezydent Andrzej Duda udaje się z wizytą do USA

Prezydent Andrzej Duda wyrusza do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Prezydentowi towarzyszyć będą m.in. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (który od kilku dni przebywa już w USA) i minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Choć do Nowego Jorku prezydent wyrusza już dzisiaj, to jednak debata generalna Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpocznie się we wtorek. Andrzej Duda odbędzie też szereg spotkań bilateralnych oraz wygłosi swoje przemówienie. Przed rokiem prezydent nawiązywał do głównego tematu sesji, jakim były duże ruchy migrantów i uchodźców.

– Wielkie migracje społeczne wymagają od polityków bardzo odpowiedzialnego postępowania – mówił prezydent RP.

Przed rokiem prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w wielu miejscach na świecie wolność jest skrępowana opresyjnym systemem politycznym. Godność człowieka narusza się poprzez łamanie nawet najbardziej podstawowych praw. Prezydent Polski upomniał się też o prześladowanych chrześcijan.

– Nie możemy milczeć wobec cierpienia chrześcijan mordowanych w imię religijnego fanatyzmu. Świat musi odpowiedzieć na poszerzające się zjawisko religijnego ludobójstwa – akcentował prezydent Polski.

W tym roku Andrzejowi Dudzie towarzyszyć będzie minister środowiska, ma to związek z konferencją klimatyczną ONZ, która za rok odbędzie się w Katowicach.

 – Polska będzie organizatorem 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), na której mają zapaść decyzje, co do działań zmierzających do realizacji tej polityki, do końca obecnego wieku, a więc sprawa jest niezwykle istotna i tam prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę – podkreślał  prof. Jan Szyszko.

W Nowym Jorku jest już także minister spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski będzie dziś rozmawiał z szefami MSZ Szwecji i Ukrainy, o konflikcie w Donbasie i utrzymaniu tej sprawy w agendzie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Minister Witold Waszczykowski będzie również uczestniczył w spotkaniu wysokiego szczebla w sprawie reformy ONZ pod przewodnictwem prezydenta USA Donalda Trumpa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj