Konsultacje ws. referendum konstytucyjnego w Rzeszowie

W Rzeszowie odbędzie się dziś pierwsze otwarte spotkanie przed ewentualnym referendum dotyczące  zmian w Konstytucji RP. Początek zaplanowano na godzinę 15:00 w rzeszowskim Urzędzie Marszałkowskim.

W ramach konsultacji referendalnych zaplanowano przynajmniej 16 otwartych dyskusji we wszystkich województwach w Polsce.

Organizatorem dzisiejszego spotkania jest Kancelaria Prezydenta, partnerem Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który będzie jednym z panelistów. Głos zabiorą także konstytucjonaliści, m.in. prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Celem konsultacji jest uzyskanie informacji na temat ewentualnych pytań w sprawie zmian w ustawie zasadniczej.

Poza  dyskusją na temat referendum ogólnokrajowego, poruszana będzie kwestia statusu województw i polityka regionalna w świetle konstytucji – podkreślił Władysław Ortyl.

– Głównie będziemy mówić o polityce regionalnej, statusie województwa, polityce rozwoju, źródłach finansowania, pomocy z Unii Europejskiej, która do nas trafia. Zawsze warto o kompetencjach samorządu rozmawiać i doprecyzowywać. Te zapisy mogą pozostać, albo też będą takim dorobkiem debaty o samorządzie. Dzisiaj często tak jest, że debata, poprzez tą drapieżną totalną opozycję, toczy się na ulicy w sposób niekulturalny czy nieparlamentarny w parlamencie. Myślę, że te wszystkie rzeczy mogą być przedmiotem dyskusji debaty publicznej – powiedział Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum ws. zmian w konstytucji w Święto Konstytucji 3 Maja.

Prezydent chce, by referendum odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni – od 10 do 11 listopada. 11 listopada to również – wynikający z Kodeksu wyborczego – termin wyborów samorządowych.

RIRM

drukuj