A.Duda: prezydent ma obowiązek tak służyć Polsce, jak służą jej policjanci

Władza powinna szanować funkcjonariuszy, prezydent ma obowiązek z takim oddaniem służyć Polsce, jak służą jej policjanci – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w sobotę wziął udział w uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski w szkole policyjnej w Szczytnie.

To specyficzna sytuacja, ale jakże symboliczna. Prezydent Bronisław Komorowski nadał wam stopnie oficerskie, dziś nowy prezydent jest z wami po to, żeby dopełnić – w moim poczuciu – prezydenckiego obowiązku. Chciałbym, żebyście to odczytali jako dosłowną emanację słów konstytucji – że prezydent stoi na straży ciągłości władzy państwowej. To jest właśnie element i pokaz ciągłości władzy państwowej – powiedział Duda podczas uroczystości w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Jak podkreślił, władza – niezależnie od tego, kto ją sprawuje – powinna szanować funkcjonariuszy Rzeczypospolitej Polskiej, a prezydent ma obowiązek tak służyć Polsce, z takim oddaniem, jak służą jej funkcjonariusze, policjanci, żołnierze, strażacy i inne formacje mundurowe.

„Prezydent ma także obowiązek służby dla funkcjonariuszy, dla społeczeństwa, dla polskiego państwa. Służymy mu razem, także na tym polega budowanie naszej wspólnoty” – ocenił Duda.

Patrzę na państwa i jestem ogromnie dumny i szczęśliwy, że mogę być dzisiaj z wami i waszymi bliskimi. To duma dla państwa polskiego, kiedy na was patrzę i widzę z godnością noszony mundur, widzę miłość do służby, miłość do munduru i Rzeczypospolitej. Jestem ogromnie z państwa dumny, gratuluję tego wspaniałego awansu, tej nowej drogi służby, nowego etapu służby dla Rzeczypospolitej, dla polskiego społeczeństwa – powiedział Duda, zwracając się do policjantów.

Podkreślił, że podziękowania należą się rodzinom promowanych w sobotę oficerom.

Oni też służą, razem z wami; to te godziny, kiedy nie ma was w domu, to te noce, które jesteście na służbie, to czasem wyjazdy za granicę na niebezpieczne misje, to codzienna bardzo trudna praca, wymagająca poświęcenia, wymagająca nie tylko od was ale i waszych najbliższych. Chciałem z tego miejsca nie tylko pogratulować ale i podziękować z całego serca w imieniu Rzeczpospolitej jako jej najwyższy przedstawiciel za to, że także ojczyźnie służą, bo to jest ich poświęcenie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że policja to formacja, która cieszy się wysokim stopniem zaufania publicznego.

Dziś – jak podają ostatnie badania – policja cieszy się 72-proc. zaufaniem społecznym. To dużo, to bardzo dużo, ale pamiętajcie o jednym: jest jeszcze 28 proc. do zdobycia, i to jest wasze wielkie zadanie. Bo ja chciałbym, żeby polscy funkcjonariusze, funkcjonariusze naszego wspaniałego państwa byli także zdobywcami, zdobywcami w codziennej pracy, zdobywcami sukcesu. Tym sukcesem dla was jest bezpieczeństwo Polaków i poczucie tego bezpieczeństwa, i to zaufanie to także obraz tego poczucia – podkreślił prezydent.

Promocję na stopień podkomisarza uzyskało w sobotę 280 funkcjonariuszy z całego kraju, w tym 41 kobiet. Szkolenie w Wyższej Szkole Policji trwa 3 lata, jeśli policjanci mają wyższe wykształcenie, to szkolenie może trwać krócej. Są dwa stopnie oficerskie, które nadaje prezydent: pierwszy stopień oficerski – podkomisarza i nominacje na stopnie generalskie. Aktu pasowania, czyli uderzenia szablą w ramię, dokonuje komendant główny policji.

Jak powiedział rzecznik KGP Krzysztof Hajdas, promocja na pierwszy stopień oficerski oznacza dla policjanta duży awans.

Stopień oficerski podkomisarza jest takim wstępem do dowodzenia. A ta uroczystość ma swoje korzenie w czasach rycerskich, bo to rycerza pasowano uderzeniem miecza – tutaj pozostała ta tradycja, z tym, że oficer jest pasowany uderzeniem szabli. Od tego momentu faktycznie policjant po promocji może już dowodzić zespołem podwładnych, wchodzi w skład kadry kierowniczej policji – podkreślił rzecznik.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl