fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

A. Duda: Wierzę, że w roku wielkiej rocznicy pójdziemy jednym marszem

Prezydent RP Andrzej Duda zaapelował o wspólne prace nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości.

Podczas uroczystości w Święto Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent  nawiązał do złożonego przez siebie projektu ustawy dot. narodowych obchodów.

Zakłada on m.in., powstanie komitetu. W jego skład w skład wejdzie prezydent RP, oraz przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i pozaparlamentarnych.

Prezydent zaapelował o zaangażowanie w te prace wszystkich sił politycznych.

– Proszę o to, abyśmy wszyscy razem w te prace zaangażowali się. Wierzę, że dzięki temu może już za rok, ale przede wszystkim w tym roku wielkiej rocznicy – 2018 roku – nie tylko byli na jednych uroczystościach obchodów 100. rocznicy niepodległości, ale abyśmy mogli wszyscy razem pójść w jednym marszu ku czci niepodległej, suwerennej i wolnej Polski i abyśmy razem krzyknęli: „niech żyje niepodległa Polska!”, a ci, którzy będą chcieli dodadzą: „niech Bóg błogosławi naszą wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wczoraj Polacy w kraju, ale także za granicą świętowali Niepodległość. Zorganizowano marsze, koncerty patriotyczne i biegi niepodległościowe.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj