fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent A. Duda: Sędzia M. Manowska ma autorytet i ogromny staż sędziowski

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że spośród przedstawionych mu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego wybrał tego, którego uważa za najbardziej właściwego. Andrzej Duda zauważył, że w podobny sposób decyzję podejmowali jego poprzednicy.

Prezydent był pytany na antenie Polskiego Radia Katowice o to, jakimi kryteriami kierował się przy wyborze na I prezesa SN sędzi Małgorzaty Manowskiej. Odpowiedział, że przede wszystkim ogromnym doświadczeniem sędziowskim pani Małgorzaty Manowskiej.

Będąc dzisiaj prezydentem RP i mając możliwość wyboru spośród pięciu kandydatów, wybrałem panią Małgorzatę Manowską. Jestem przekonany, że będzie dobrym I prezesem Sądu Najwyższego, bo jest to sędzia z wielkim autorytetem, ogromnym stażem sędziowskim w różnych sądach – przeszła przez wszystkie etapy sądownictwa powszechnego. Z całą pewnością jest to osoba, która znakomicie się do tej funkcji nadaje – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przedstawiło pięcioro kandydatów. Obok Małgorzaty Manowskiej w tym gronie znaleźli się: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka.

Decyzja prezydenta spotkała się z krytyką m.in. polityków opozycji, którzy wskazywali, że prezydent przy powoływaniu I Prezesa SN powinien kierować się liczbą uzyskanych głosów przez kandydatów. Najwięcej otrzymał ich Włodzimierz Wróbel.

 

RIRM

drukuj