fot. PAP/Maciej Rozwadowski

Obchody Święta Niepodległości w Toruniu

Patriotyczne świętowanie w Toruniu było w tym roku wyjątkowo bogate w wydarzenia. Na cmentarzu komunalnym został odsłonięty nagrobek Jakuba Suleckiego, Muzeum Okręgowe przygotowało wystawę poświęconą legendzie polskiego lotnictwa – Stanisławowi Skalskiemu, a w Auli UMK odbyły się dwa koncerty.

Kulminacją obchodów był oczywiście dzień 11 listopada. W kościele garnizonowym odbyła się uroczysta Msza św. Zorganizowano przemarsz przez miasto z udziałem husarii oraz uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Od godz. 13 do 16 odbywał się też piknik na Rynku Staromiejskim.

Na cmentarzu komunalnym został odsłonięty nagrobek Jakuba Suleckiego, jednego z założycieli przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ofiary nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Muzeum Okręgowe przygotowało na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego wystawę poświęconą legendzie polskiego lotnictwa  – Stanisławowi Skalskiemu, w stulecie urodzin pilota.

W Auli UMK odbyły się dwa koncerty w duchu patriotycznym: 10 listopada „Kujawsko-Pomorskie Śpiewanie z Gwiazdami” i 11 listopada specjalny koncert prezydencki „The Wall Show”, nawiązujący do legendarnej płyty zespołu Pink Floyd.

Cykl obchodów, 13 listopada, zwieńczy koncert laureata tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

RIRM

drukuj