fot. TV Trwam

Nowe eksponaty trafiły do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu

Do wzrastającego  Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II trafiły w niedzielę nowe eksponaty. Zwiedzający obiekt będą mogli zobaczyć m.in. ładownicę z XVI w., szablę z okresu zaborów z Galicji oraz pałacową skrzynię na amunicję z czasów zaboru austro-węgierskiego.

Choć prace budowlane Muzeum w Toruniu nie dobiegły końca, już trwa kompletowanie eksponatów. W niedzielę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II wzbogaciło się o trzy kolejne.

– Wśród dzisiejszych eksponatów, które trafiły do Muzeum mamy m.in. ładownicę z herbem elektorów saskich z XVI w., jedną z dwóch tego typu, która znajduje się w Polsce. Mamy przepiękną szablę kostiumową z plakietką Matki Boskiej Częstochowskiej – wyjaśnił Andrzej Jaworski, członek rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Wśród eksponatów znalazła się także pałacowa skrzynia ze srebra na amunicję z czasów zaboru austro-węgierskiego. Eksponaty trafiły do Torunia dzięki osobom, którym zależy na popularyzacji historii Polski, szczególnie wśród młodzieży.

– Chcieliśmy, zaprezentować Muzeum Jana Pawła II dla społeczeństwa, dla młodych i dzieci, które chciałyby się edukować i odwiedzać w przyszłości to wspaniałe miejsce w Toruniu, jakim jest Muzeum Jana Pawła II – powiedział Wojciech Piperek, przedsiębiorca.

Trzech darczyńców, Wojciech Piperek, Piotr Jarosz i Wacław Szary za wsparcie muzeum otrzymali medale Orły 1920.

– To właśnie dzięki takim osobom, jak ci panowie nasze Muzeum może się wzbogacać o nowe eksponaty. Eksponaty bardzo ważne, jeśli chodzi o historię naszej Ojczyzny, ale także eksponaty bardzo cenne – ocenił Andrzej Jaworski.

To Muzeum pokaże historię naszego kraju oczami wielkiego Polaka.

– Będzie to muzeum multimedialne łączące nowoczesne technologie  przyciągające młode osoby. Dzięki temu dzieci i młodzież inaczej uczą się tej historii i są w stanie łatwiej ją sobie przyswoić – poinformował członek rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Z drugiej strony będzie też wiele namacalnych eksponatów, ukazujących naszą historię i tożsamość.

TV Trwam News

drukuj