fot. TV Trwam News

Miejskie obchody stulecia odzyskania niepodległości w Toruniu

W Toruniu zainaugurowano miejskie obchody stulecia odzyskania niepodległości. Sadzenie biało-czerwonych kwiatów, koncert zespołu jazzowego czy liczne konkursy z nagrodami to tylko niektóre z atrakcji, z jakich można było dzisiaj skorzystać w grodzie Kopernika.

– Toruń, miasto polskie jest w swojej ojczyźnie zakochane. My jako Torunianie kochamy Polskę, chcemy, aby nasz kraj w setną rocznicę wyglądał pięknie – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na inauguracji obecny był także Toruński Automobilklub, bo to właśnie Toruń tuż po odzyskaniu niepodległości odegrał wielką rolę w rozwoju motoryzacji.

– Bracia Cierpiałkowscy, o których dopiero ostatnio zaczęło się w Toruniu mówić, że tacy w ogóle istnieli, (…) oni byli przedstawicielami największych firm motoryzacyjnych, właśnie tu z siedzibą w Toruniu – wyjaśnił Czesław Nosewicz z Automobilklubu Toruńskiego.

Na pikniku nie zabrakło zarówno starszych, jak mi młodszych.

– Wydaje mi się, że to trzeba takim dzieciom czy młodzieży wpajać, że jednak Polska jest krajem, który nie powinien nigdy znikać z mapy Europy – wskazał Ireneusz Nowicki, mieszkaniec Torunia.

– Każdego dnia o tym się nie myśli, ale dzisiaj jest taki dzień, dzięki któremu człowiek sobie uzmysławia co to jest wolność – zaznaczyła mieszkająca w Toruniu Urszula Jamińska

Obchody wpisują się także w setną rocznicę powołania Marynarki Wojennej. W Toruniu prze kilka lat w dwudziestoleciu międzywojennym mieściła się Szkoła Marynarki Wojennej. Obecnie Toruń opiekuje się okrętem ORP Toruń.

Toruń 100-lecie powrotu do wolnej Polski będzie świętował 18 stycznia 2020 roku, ponieważ armia gen. Józefa Hallera dotarła do Torunia nieco później niż ta pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tego powodu obchody w Toruniu będą trwały dłużej niż w pozostałych miastach Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj