fot. TV TRWAM

Koalicja Obywatelska atakuje toruńską geotermię

Nie ustaje atak posłów Koalicji Obywatelskiej na toruńską geotermię, a także pozostałe dzieła wyrosłe przy Radiu Maryja. Posłowie Arkadiusz Myrcha i Tomasz Szymański powtarzali dziś w Sejmie nieprawdziwe informacje, które wcześniej pojawiały się także w mediach.

Burzliwa dyskusja odbyła się w ramach pytań bieżących. Politycy opozycji pytali m.in. o finansowanie przedsięwzięć realizowanych przez spółkę Geotermia Toruń.

Powtarzali oni, że taryfy geotermii są o 500 procent wyższe niż taryfy, które oferuje ciepłownia w Toruniu. Padły nawet oskarżenia o zanieczyszczanie środowiska.

Zarzuty odpierał minister Michał Wójcik z KPRM.

Bardzo dziękuję Fundacji „Lux Veritatis”, że się zaangażowała, bo to pokazuje wielki sukces. Wy z jednej strony pokazujecie wielką hipokryzję, bo mówicie, żeby inwestować w odnawialne źródła energii, a z drugiej strony, kiedy Fundacja mówi „tak”, gdy okazuje się, iż kończy się to ogromnym sukcesem, to wy atakujecie (…). Zobaczymy, jakie będą rachunki, poczekajmy chwilę – mówił Michał Wójcik.

Do fałszywych przekazów medialnych ws. cen za ciepło odniósł się w oświadczeniu Zarząd Geotermii Toruń. Przypomniano, że taryfę zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki [czytaj więcej].

Odbiorcą ciepła ze źródeł geotermalnych jest Polska Grupa Energetyczna. Podmiot ten dwukrotnie w tym roku podwyższył taryfy; jeszcze przed uruchomieniem Geotermii.

Spółka zwróciła też uwagę, że stawka za ciepło, które jest dostarczane mieszkańcom, stanowi połączenie cen wytwarzania i przesyłu z trzech źródeł, w tym geotermii.

Warto również zauważyć, że geotermia jest odnawialnym źródłem energii. Dzięki tej technologii zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery. W ciągu roku aż o 18,5 tys. ton.

RIRM

drukuj