fot. TV TRWAM

Oświadczenie Zarządu Geotermii Toruń Sp. z o.o. w związku z pojawiającymi się w przekazach medialnych dezinformacjami nt. cen ciepła w Toruniu

Nie jest prawdą, iż „ciepło pochodzące z toruńskiej geotermii jest 500 proc. droższe niż z PGE Toruń” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Geotermii Toruń Sp. z o.o. w związku z pojawiającymi się w przekazach medialnych dezinformacjami nt. wysokich cen ciepła w Toruniu.

Ostatnio w przekazach medialnych pojawiło się wiele dezinformacji na temat zawyżonych cen ciepła dla mieszkańców Torunia na skutek uruchomienia Ciepłowni Geotermalnej. W związku z tym Zarząd Geotermia Toruń Sp. z o.o. wydał następujące oświadczenie:

Faktem jest, że z dniem 30 września 2022 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję zatwierdzającą taryfę dla ciepła z Geotermii Toruń. Decyzja ta została wydana po kilkumiesięcznej analizie wniosku taryfowego.

Faktem również jest, że PGE Toruń wprowadziła w tym roku dwukrotnie podwyżkę swojej taryfy (od 1 czerwca i od 1 października). Podwyżki te nastąpiły, zanim jeszcze Geotermia Toruń rozpoczęła dostawy ciepła do PGE Toruń i na które dostawy ciepła z Geotermii Toruń nie miały wpływu.

Taryfa Geotermii Toruń obowiązuje dopiero od 15 października 2022 roku.  Wskutek tego PGE Toruń wprowadziła ceny Geotermii Toruń do rozliczeń z odbiorcami, informując odbiorców o podwyżce cen średnio o 3,2 proc. dla odbiorców objętych rekompensatą lub 6,7 proc. dla pozostałych odbiorców. Przy czym  podkreślić należy, że zmianie uległy wyłącznie ceny ciepła i stawki opłaty za moc zamówioną, w efekcie uwzględnienia Geotermii Toruń w mixie trzech źródeł ciepła zasilających sieć ciepłowniczą.

Zarząd Geotermii Toruń, odnosząc się do przekazów medialnych, informuje, że:

  • Nie jest prawdą, iż „ciepło pochodzące z geotermii jest 500 proc. droższe niż z PGE Toruń”;
  • Nie jest prawdą, że którykolwiek odbiorca ciepła z miejskiego systemu ciepłowniczego w Toruniu „ze względu na otwarcie Geotermii Toruń będzie musiał zapłacić 500 proc. dotychczasowej opłaty za ciepło”;
  • Nie jest prawdą, iż wytwarzanie i sprzedaż ciepła w Geotermii Toruń stanowi „dochodowy biznes”. Rynek ciepła w Polsce jest całkowicie regulowany, a nad wysokością cen ciepła nadzór sprawuje Urząd Regulacji Energetyki. Geotermia Toruń jak każdy inny wytwórca ciepła złożyła wniosek o zatwierdzenie taryfy w oparciu o metodę kosztową, uzasadniła i w pełni udokumentowała jej kalkulację.

Przypominamy, że nabywcą ciepła z Geotermii Toruń jest PGE Toruń. Stosowany przez nią mechanizm obliczania stawek opłat za ciepło dla odbiorców stanowi tzw. mix taryfowy, tj. połączenie cen wytwarzania i przesyłu ze wszystkich trzech źródeł ciepła, w tym Geotermii Toruń. Zatem stawki zawarte w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa URE dla Geotermii Toruń nie są stosowane bezpośrednio (tzn. 1:1) wobec odbiorców kupujących ciepło od PGE Toruń.

Zarząd Geotermia Toruń Sp. z o.o.

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl