Prezydent Torunia nagrodził dwóch mundurowych, którzy wykazali się odwagą w ratowaniu nieprzytomnego mieszkańca Torunia

Prezydent Torunia Michał Zalewski nagrodził listami gratulacyjnymi i upominkami Bartłomieja Opiłowskiego i Krzysztofa Rzetelskiego – dwóch mundurowych, którzy wykazali się odwagą w ratowaniu nieprzytomnego mieszkańca Torunia.

Wieczorem 3 kwietnia 2020 r. w okolicy Szpitala Zakaźnego przy ul. Krasińskiego w Toruniu przechodnie zauważyli samochód ze starszym mężczyzną w środku, który wykazywał oznaki zasłabnięcia. Zaalarmowali o tym niezwłocznie funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy pełnili wówczas dyżur przy szpitalu.

Ruszyli natychmiast z miejsca na pomoc, pomimo uzasadnionych obaw, że kierowca może być zakażony koronawirusem. Wyciągnęli mężczyznę z auta i przez dłuższy czas próbowali go na zmianę reanimować, w międzyczasie wzywając karetkę. Choć 66-latka ostatecznie nie udało się uratować, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, w uznaniu dla ich odwagi
i ofiarności nagrodził ich listami gratulacyjnymi i upominkami.

„Gratuluję Panu zachowania, które wskazuje na Pana wysokie predyspozycje zawodowe oraz szlachetne cechy osobowości. Okazał je Pan człowiekowi w potrzebie i to w czasie wyjątkowego napięcia związanego z trwającą epidemią koronawirusa. W ten sposób wzmocnił Pan nadzieję wszystkich torunian na rychłe pokonanie stanu epidemicznego w naszym mieście. Serdecznie za to Panu dziękuję” – napisał w listach gratulacyjnych prezydent Michał Zaleski.

Aspirant Bartłomiej Opiłowski, strażak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu i szeregowy Krzysztof Rzetelski – żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali podziękowania i upominki tuż po zakończeniu niezbędnej kwarantanny zbiorowej, którą odbyli wspólnie w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

„To był mój obowiązek. Przysięgałem nie tylko mojemu krajowi, ale również ludziom, którzy są tożsamością mojej Ojczyzny” – podkreśla szer. Krzysztof Rzetelski, terytorials z 8K-PBOT.

***

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę blisko 25 tys. żołnierzy. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Dlatego na czas walki z epidemią koronawirusa Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

kpt. dr Diana Warchocka, oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl