fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl

Terytorialsi dowożą posiłki powstańcom i lekarzom

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dowożą posiłki do mieszkań bohaterów Powstania Warszawskiego. Zadbają o aprowizację pracujących w szpitalach zakaźnych i pogotowiach – poinformowała oficer prasowy brygady ppor. Jolanta Maciaszek.

Ppor. Jolanta Maciaszek wyjaśniła, że akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Każdego dnia kilkanaście restauracji przygotowuje blisko 600 posiłków. Są one dostarczane kombatantom oraz ich małżonkom i opiekunom, tak, aby żaden z nich nie musiał opuszczać domu.

Organizatorzy akcji nawiązali również współpracę z Domem wsparcia dla Powstańców Warszawskich i będą zapewniać posiłki dla jego domowników, które dostarczają terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady OT – przekazała ppor. Jolanta Maciaszek. Ponadto posiłki będą otrzymywać stacje pogotowia ratunkowego, szpitale zakaźne i inne placówki medyczne.

Akcja pomocy bohaterom czasu wojny oraz pracownikom służby zdrowia została zainicjowana przez młodych społeczników, włączyli się w nią terytorialsi. Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen Oddział Mazowiecki zorganizowały zbiórkę na zapewnienie ciepłych posiłków dla kilkudziesięciu weteranów oraz kilkunastu placówek medycznych na terenie Warszawy i Mazowsza oraz Warmii i Mazur.

„To dla nas wielki zaszczyt, że możemy zorganizować wsparcie dla naszych Bohaterów i wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej zapewnić realną pomoc weteranom Armii Krajowej. Oni walczyli o naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie” – podkreślił Patryk Markuszewski, organizator akcji #NieZapomnijONas.

„Wciąż prowadzimy zbiórkę funduszy. Każdy może pomóc w zapewnieniu ciepłych posiłków kombatantom i pracownikom służby zdrowia. Wspierajcie nas na zrzutka.pl/obiadydlabohaterow” – dodał Krzysztof Krzemiński, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki.

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

PAP

drukuj