fot. PAP/Leszek Szymański

Polski rząd zamierza zakupić dodatkowe szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 od firmy Moderna

Rząd zamówi dodatkowe szczepionki od firmy Moderna, które mają trafić do Polski w trzecim kwartale tego roku.

W całym kraju zaszczepiono już ponad milion osób. Według oficjalnych danych pojawiło się 588 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szczepionek ma wystarczyć dla wszystkich dorosłych Polaków. W środę rząd zdecydował o zwiększeniu zamówienia od firmy Moderna, która potwierdziła możliwość wcześniejszych dostaw.

– Przesuwa ciężar dostaw z czwartego kwartału na trzeci, dlatego zainteresowaliśmy się tym zakupem. Będziemy chcieli złożyć zamówienie rzędu 4-5 milionów dodatkowych szczepień – poinformował Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przewiduje, że w najbliższych miesiącach mogą pojawić się na rynku szczepionki dwóch nowych firm.

Wirus nie odpuszcza. Minionej doby potwierdzono 7156 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 389 osób.

– Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana. Należy zwrócić uwagę na dwa ryzyka: sytuację międzynarodową oraz nowe mutacje koronawirusa – wskazał minister zdrowia.

Chorzy na COVID-19 wciąż trafiają do szpitali. Do ich leczenia niezbędne jest osocze ozdrowieńców – przypomniała dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

– Szczególnie teraz w okresie epidemii, kiedy są wzmożone zachorowania, gdy mamy problemy z ciężkimi przypadkami choroby COVID-19, które szczęśliwie daje się leczyć poprzez przetoczenia osocza – mówiła dr Joanna Wojewoda.

Z pomocą przychodzą Lasy Państwowe, które zainaugurowały akcję „Leśne osocze, leśna krew”. Do oddawania krwi zachęcają i dają przykład: pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Edward Siarka, oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny, którzy są ozdrowieńcami.

– Zachęcam wszystkich, którzy mają warunki zdrowotne pozwalające oddać osoczę, aby to zrobili – powiedział Edward Siarka.

– Zachęcamy wszystkich leśników do korzystania z takich urządzeń. Jest nas 26 tys. Kochani zapraszam i serdecznie proszę, żeby uczestniczyć w pomocy – dodał Andrzej Konieczny.

Po zmianie prawa za oddanie krwi lub osocza przysługują dwa dni wolne w pracy. Ozdrowieńcy z COVID-19 nie zawsze dochodzą do pełni sił, a część pacjentów zmaga się z poważnymi powikłaniami. Na pomoc mogą liczyć w szpitalu specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach, gdzie prof. Jan Szczegielniak prowadzi pilotażowy program rehabilitacji. Placówkę odwiedził prezydent Andrzej Duda.

– To pierwsza taka placówka i oddział w Europie. Jesteśmy w tym zakresie absolutnymi pionierami. Jest to powód do dumy – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że podobne ośrodki powinny powstawać w całym kraju. Andrzej Duda poinformował ponadto, że w najbliższych tygodniach zainaugurowana zostanie rada ds. ochrony zdrowia w ramach nowej Narodowej Rady Rozwoju.

TV Trwam News

drukuj