fot. pixabay.com

Wiceminister zdrowia: Unijne paszporty covidove od 1 czerwca w Polsce

Polska od 1 czerwca będzie mogła podłączyć się do systemu Unijnych Certyfikatów COVID-19. Pełne uruchomienie systemu dla krajów UE od 1 lipca – powiedziała Anna Goławska, wiceminister zdrowia.

„We wtorek sprawdzano naszą gotowość do podłączenia do systemu Unijnych Certyfikatów Covid. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi UE i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich” – wyjaśniła wiceminister.

Jednocześnie zaznaczyła, że test wykazał, iż Polska jest gotowa technicznie do wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid. Zaznaczyła, że „nie można tego traktować jako ograniczenie praw do przemieszczania się, a jedynie jako pewną dogodność, z której każdy obywatel, po spełnieniu określonych warunków, może skorzystać”.

„Zgodnie z planem, od 1 czerwca, Polska będzie gotowa, by podłączyć się już do systemu” – zapewniła.

Wytłumaczyła też, że od 1 czerwca polskie kody QR, oprócz informacji o tym, czy osoba jest zaszczepiona, będą uwzględniać również informacje, czy jest (ona) ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny test diagnostyczny pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

 

PAP

drukuj