fot. PAP/Maciej Kulczyński

„Solidarność” i pracownicy kopalni Turów zapowiadają protest w Warszawie w przypadku braku rozwiązań ws. wyroku TSUE

Związkowcy z „Solidarności” oraz pracownicy kopalni Turów oczekują jednoznacznego rozwiązania w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości  Unii Europejskiej. W przeciwnym razie grożą protestem w Warszawie. Zapowiadają manifestację na 9 czerwca. We wtorek blokowali drogi w okolicy Bogatyni.

Związkowcy z „Solidarności” mówią stanowcze „nie” zamknięciu kopalni w Turowie.

– Dzisiaj te przekazy się ze sobą nie łączą, bo z jednej strony premier (Morawiecki – red.) mówi, że Czesi wycofują wniosek, premier Babisz mówi, że nie wycofują. Przepraszam bardzo, ale za chwilę się okaże, że kolejne państwo – chociażby Niemcy, które chcą dalej konsultować naszą politykę energetyczną, nasze bezpieczeństwo jako państwo transgraniczne – wystąpi o to samo. Niech się martwą o swoje kopalnie, też będą chcieli kolejne kilkadziesiąt milionów złotych albo kilkadziesiąt milionów euro – akcentował Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Wczoraj w okolicy Bogatyni przeciwko decyzji TSUE protestowali pracownicy kopalni Turów. Blokowali drogi, spowalniali ruch tranzytowy ciężarówek i samochodów osobowych. Mieli flagi Polski, kopalni Turów. Na samochodach pojawiły się plakaty z napisem „Ręce precz od Turowa”.

– Tym protestem zaznaczamy swoje istnienie, walczymy o swoje miejsca pracy, o istnienie dwóch zakładów. Chcemy, domagamy się tego, żeby było zrealizowane to, co do tej pory nam wszystkim wpajano i utwierdzano – tłumaczył Bogumił Tyszkiewicz, jeden z protestujących.

Związkowcy z „Solidarności oraz pracownicy kopalni Turów oczekują jednoznacznego rozwiązania w sprawie wyroku TSUE. W przeciwnym razie grożą protestem w Warszawie.

– Wobec wizji utraty bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej naszego kraju, w dniu  wczorajszym w godzinach wieczornych  sztab protestacyjno-strajkowy Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki podjął decyzję o czynnej akcji protestacyjnej – poinformował Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Manifestacja miałaby się odbyć 9 czerwca w Warszawie o godzinie 12.00.

TV Trwam News

drukuj