fot. Obraz autorstwa DCStudio na Freepik

Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Weszły zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Ministerstwo Zdrowia podaje, że dzięki nim więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań.

Po zmianach w POZ więcej osób będzie mogło korzystać z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy.

Ponadto podstawowa opieka zdrowotna będzie rozszerzona o leczenie przewlekłej choroby nerek w ramach tzw. ścieżki nefrologicznej. Doktor Tomasz Zieliński z Federacji Porozumienie Zielonogórskie mówi, że decyzja resortu jest zgodna z postulatami lekarzy POZ.

– Idea jest taka, żebyśmy wcześniej diagnozowali, podejmowali leczenie i monitorowali, a do nefrologa odsyłali tylko wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi na poziomie POZ. To jest częste powikłanie chorób, które już mamy koordynowane w opiece, jak nadciśnienie czy cukrzycę. Łączy się to w całość, dlatego uznaliśmy, że warto domknąć tę całość – wskazuje Tomasz Zieliński.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1719321140496068679

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło też nowe uprawnienia dla lekarzy POZ. Teraz będą oni mogli zlecać więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl