fot. PAP/EPA

USA: J. Biden odwołuje decyzje D. Trumpa dotyczące tzw. aborcji

Nowy prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze znoszące zakaz otrzymywania funduszy federalnych przez organizacje międzynarodowe przeprowadzające i promujące tzw. aborcje. W ten sposób J. Biden cofnął decyzje podjęte w tym zakresie przez swego poprzednika Donalda Trumpa.

W oświadczeniu Biały Dom przekazał, że decyzja ta „ochroni i rozszerzy dostęp do kompleksowej opieki reprodukcyjnej”. Podpisując dokument Joe Biden podkreślił, że nie wprowadza nowego prawa, a jedynie zapewnia powrót do stanu, który obowiązywał przed prezydenturą Donalda Trumpa.

Rozporządzenie cofa zakaz finansowania ze środków federalnych międzynarodowych organizacji non-profit, które przeprowadzają i promują tzw.  aborcję. Zakaz ten Donald Trump – pierwszy prezydent USA, który przemawiał na Marszu dla Życia – wprowadził w 2017 roku.

Sprawa przekazywania funduszy dla organizacji zajmujących się tzw. aborcją dzieli w USA Republikanów i Demokratów. Od dekad prezydenci z GOP wprowadzają zakaz ich finansowania, a ci reprezentujący Demokratów znoszą go – przypomina portal NPR.

Ministerstwo zdrowia ma teraz 30 dni na ogłoszenie zmiany swojej polityki zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Joe Bidena. Dopiero wtedy organizacje umożliwiające przeprowadzenie tzw. aborcji będą mogły wnioskować o środki.

Joe Biden podpisał też w środę rozporządzenie nakazujące ministerstwu zdrowia umożliwienie od 15 lutego do 15 maja zapisów do Affordable Care Act, czyli programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych znanego również pod nazwą Obamacare. Ma to pomóc w zapewnieniu opieki zdrowotnej Amerykanom, którzy tracąc pracę podczas pandemii COVID-19 stracili także ubezpieczenie zdrowotne należne od pracodawcy.

„Dla prezydenta Bidena to sprawa osobista. Ponieważ nadal walczymy z COVID-19, jeszcze ważniejsze staje się to, by Amerykanie mieli dostęp do niedrogiej opieki zdrowotnej” – napisano w komunikacie prasowym Białego Domu.

PAP

drukuj