fot. PAP/EPA

Izrael: M. Pompeo rozmawiał z B. Netanjahu o aneksji ziem na Zachodnim Brzegu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas wizyty w Jerozolimie. Politycy omówili m.in. plany aneksji terytoriów na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz odrzucony przez Palestyńczyków plan pokojowy USA – pisze AP.

Mike Pompeo, noszący na twarzy maskę w kolorach amerykańskiej flagi, przybył do Izraela dziś rano jako pierwszy zagraniczny dyplomata od czasu zamknięcia granic z powodu pandemii.

Amerykanin w pierwszej kolejności spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu, który w czwartek zostanie zaprzysiężony na kolejną kadencję – tym razem jako szef rządu „wielkiej koalicji” swojej partii Likud z jej głównym rywalem, Niebiesko-Białymi. W planie wizyty jest też spotkanie z liderem tego drugiego ugrupowania, Benim Gancem, i przyszłym szefem MSZ Gabim Aszkenazim.

Według agencji AP głównym tematem rozmów były izraelskie i amerykańskie plany dotyczące regionu: przygotowywana przez Benjamina Netanjahu formalna aneksja terenów na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz plan pokojowy administracji Donalda Trumpa.

Oba zostały odrzucone przez palestyńskich przywódców, którzy argumentowali, że mogą one na lata zaprzepaścić szanse na pokój.

„Nadal potrzeba wiele pracy i musimy działać w tym kierunku” – oznajmił Mike Pompeo w Jerozolimie, odnosząc się do planu pokojowego.

Do wizyty sekretarz stanu USA doszło dzień po tym, jak podczas operacji nieopodal miasta Dżanin w północnej części Zachodniego Brzegu zginął izraelski żołnierz uderzony kamieniem przez jednego z mieszkańców.

Mike Pompeo złożył kondolencje z powodu śmierci żołnierza i podkreślił, że „Izrael ma prawo do obrony, a Ameryka będzie go w tym konsekwentnie wspierać”.

Podczas wizyty szef amerykańskiej dyplomacji skrytykował też dwóch rywali Ameryki: Iran i Chiny. Mike Pompeo oskarżył Teheran o wspieranie terroryzmu na całym świecie „nawet w czasie pandemii”. Z kolei chwaląc Izrael za solidarną postawę i dzielenie się informacjami na temat pandemii koronawirusa, potępił „niektóre inne kraje” za ukrywanie informacji o wirusie. Wcześniej kilkakrotnie zarzut taki stawiał Chinom.

Według komentatora dziennika „Haarec” Anszela Pfeffera, próba odwiedzenia Izraela od współpracy z Chinami i jego dołączenie do „antychińskiej koalicji” mogły być głównym powodem nadzwyczajnej wizyty dyplomaty podczas pandemii.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl