Amerykański Sąd Najwyższy potwierdził prawo do modlitwy

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych potwierdził prawo do publicznej modlitwy. Sędziowie wypowiedzieli się w sprawie trenera futbolu amerykańskiego, którego władze szkolne zawiesiły w wykonaniu obowiązków za modlitwę z zawodnikami po meczu. 

Joseph Kennedy to były asystent trenera futbolu amerykańskiego w Bremerton High School na obrzeżach Seattle. Nauczyciel miał zwyczaj po meczach modlić się na boisku wspólnie z zawodnikami. Władze okręgu szkolnego poleciły mu zaprzestanie takich praktyk. Uznały, że trener może zmuszać uczniów do praktyk religijnych. Mężczyzna nie zgodził się z tym. Wkrótce stracił pracę. Sprawa trafiła do sądu, ale ten podzielił stanowisko władz szkolnych. 

W efekcie przypadkiem Josepha Kennedy’ego zajął się Sąd Najwyższy. Sędziowie uznali, że mężczyzna ma konstytucyjne prawo do modlitwy, co wynika z pierwszej poprawki do konstytucji. 

„Konstytucja i najlepsze nasze tradycje zalecają wzajemny szacunek i tolerancję, a nie cenzurę i represje, zarówno dla poglądów religijnych, jak i niereligijnych” – tak uzasadniał opinię większości sądu sędzia Neil Gorsuch.  

Wyrok ucieszył biskupów amerykańskich, którzy wspierali Josepha Kennedy’ego w postępowaniu przed Sądem Najwyższym.

„Decyzja Sądu, która zapobiega przymusowemu odrzuceniu dobrowolnej modlitwy z życia publicznego, jest wielkim zwycięstwem wszystkich Amerykanów, którzy pragną odkrywać prawdę i żyć prawdą” – podkreślił metropolita Nowego Yorku, ks. kard. Timothy Dolan. 

Wyrok Sadu Najwyższego daje nadzieję osobom wierzącym w tym laicyzującym się świecie –  zauważyła Halszka Bielecka z Ordo Iuris. 

– Mimo wszystko wolność religijna, wolność wyznawania religii i wolność publicznego głoszenia poglądów, a także modlitwy publicznej jednak nie zostanie zakazana – stwierdziła. 

Trener po ogłoszeniu wyroku powiedział, że „cieszy się, iż mógł walczyć o prawa i wolności wszystkich ludzi”. Wyrok zapadł większością sześciu głosów do trzech. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl