Polska krytykowana przez Komitet Praw Człowieka ONZ

Komitet Praw Człowieka ONZ krytykuje Polskę między innymi w sprawie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego i dostępności do tzw. legalnej aborcji.

Z przyjętego dokumentu wynika, że Komitet jest „zaniepokojony”  m.in. odmową publikacji w Dzienniku Ustaw orzeczeń TK z marca  i sierpnia bieżącego roku czy „wysiłkami rządu, by zmienić skład TK w taki sposób, który zdaniem TK jest niekonstytucyjny”.

Polski rząd został wezwany do natychmiastowej publikacji wszystkich wyroków TK i zapewnienia ich wdrożenia, a także do powstrzymania się od stosowania środków, które szkodzą skutecznemu funkcjonowaniu Trybunału.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek, odnosząc się do pisma Komitetu Praw Człowieka ONZ, powiedział, że gdy Trybunał Konstytucyjny zacznie wydawać wyroki, będą one publikowane. Stoimy na gruncie prawa; będziemy przestrzegali Konstytucji – zapewnił.

Europoseł dr Zdzisław Kuźmiuk przekonuje, że zalecenia Komitetu ONZ wynikają z nieznajomości polskiego prawa.

– Nie należy się tym przejmować. Wygląda na to, że to uskarżanie się na forach międzynarodowych rzeczywiście  przybrało olbrzymie rozmiary. Wydawało się że Trybunał, a także opozycja docierają tylko do instytucji europejskich, a wygląda na to, że i do międzynarodowych. Wiem, że ta ustawa z 22 lipca pozwoliła na opublikowanie iluś tam zaległych rozstrzygnięć Trybunału, a tych dwóch rozstrzygnięć publikować nie trzeba, bo one zwyczajnie przestały być aktualne. Ta ustawa zniosła wszystkie poprzednie akty prawne dotyczące TK, więc stan prawny w Polsce jest dosyć oczywisty. Widać natomiast, że ta organizacja tego stanu nie zna – ocenia eurodeputowany.

W przypadku tzw. aborcji w ocenie Komitetu niepokoją „proceduralne i praktyczne przeszkody, jakim stawiają czoło kobiety w dostępie do bezpiecznej legalnej aborcji”. W efekcie – według Komitetu – zmuszone są one do podróżowania za granicę, by przeprowadzić bezpieczną i legalną  tzw. aborcję. Polska ma rok na odpowiedź na zalecenia Komitetu Praw Człowieka ONZ.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj