Ustawa „Za życiem” zależna wyłącznie od Prezydenta

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „ Za życiem” trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Senat przyjął wczoraj bez poprawek rządowe propozycje.

Za wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o przyjęcie ustawy bez poprawek zagłosowało 56 senatorów, a 22 było przeciw. Od głosu wstrzymało się 7 senatorów.

Tym samym nie głosowano poprawek zgłoszonych przez senatorów Platformy Obywatelskiej. Politycy tej partii domagali się m.in. comiesięcznego świadczenia w wysokości 1000 zł.

Rządowa ustawa „ Za życiem” przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Dorota Czudowska przed głosowaniem w Senacie pochwalała szybki tryb pracy nad ustawą.

– Bardzo, bardzo dobrze, że pracujemy w takim szybkim trybie nad tą ustawą. Powtórzę tutaj słowa ministra Jarosława Pinkasa z komisji, z którymi się zgadzam: „Dwa razy daje, ten kto szybko daje”. Jest to ustawa, którą moglibyśmy ciągnąć jeszcze miesiące, ale to już kilkanaście tysięcy rodzin, gdzie urodzi się dziecko, o których ta ustawa mówi już by wówczas tego zasiłku jednorazowego nie dostało – akcentuje Dorota Czudowska.

Koszt ustawy „Za życiem” to 152 mln zł. Powstanie programu premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października. Sejm odrzucił wówczas obywatelski projekt ustawy zakazujący zabijania dzieci nienarodzonych i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się tzw. aborcji.

Docelowy projekt ma zostać przyjęty do końca roku.


RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl