PAP/Piotr Polak

Prezydent A. Duda: Apteki i PZU Zdrowie pomogą osobom, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem

W aptekach są wdrażane odpowiednie procedury, jak pokierować osoby, podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem – poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Jak zapowiedział, osoby, które potrzebują porady lekarskiej, będą mogły korzystać z usługi telemedycznej PZU Zdrowie.

Prezydent, który w środę przebywa w województwie świętokrzyskim, odwiedził Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich. Po wizycie powiedział dziennikarzom, że placówka ta jest przygotowana na przyjęcie ewentualnych osób, które zachorują z powodu koronawirusa.

„Ma ponad 30 miejsc na specjalnym oddziale, które w każdej chwili mogą zostać użyte w celu roztoczenia opieki nad chorymi, w specjalnie do tego przeznaczonym i zabezpieczonym oddziale” – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że obecnie nie ma w województwie świętokrzyskim żadnej osoby, u której stwierdzono by koronawirusa.

Jak zapewnił, „wszystko działa”, a procedury związane z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Zielonej Górze zostały przeprowadzone wręcz wzorcowo.

„Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny natychmiast poinformował o tym sanepid. Przysłano specjalną karetkę ze specjalnie przygotowaną obsługą, która zawiozła pana do szpitala na oddział zakaźny, wszystko było pod kontrolą” – podkreślił prezydent.

Poinformował też, że są wdrażane odpowiednie procedury dotyczące aptek, jak pokierować osoby, które by się skarżyły na objawy mogące wskazywać na zarażenie koronawirusem.

Prezydent dodał, że rozmawiał także z prezesem Grupy PZU.

„PZU ma swoją spółkę PZU Zdrowie, która specjalizuje się w telemedycynie; usługi telemedyczne, porady telemedyczne świadczone dla klientów firmy. Zwróciłem się do pana prezesa Grupy PZU, Pawła Surówki, aby udostępnić tam specjalną infolinię dla wszystkich pacjentów, dla wszystkich, którzy potrzebują porady, czują, że ta porada jest im potrzebna, chcą porozmawiać z ekspertem, lekarzem” – oświadczył prezydent.

Jak poinformował, taka możliwość zostanie uruchomiona w najbliższym czasie.

„Ma to ten niezwykły plus, że nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba się kontaktować z innymi osobami. Wystarczy po prostu zadzwonić czy skontaktować się za pomocą internetu i – nawet widząc się także poprzez taką teletransmisję internetową – porozmawiać z lekarzem specjalistą” – mówił Andrzej Duda.

Jak podał, strażacy rozpoczęli w całej Polsce ćwiczenia.

„Dziś co najmniej w dwóch województwach ćwiczyli stawianie prowizorycznych izb przyjęć w postaci dmuchanych namiotów. Oczywiście na razie nie ma takiej potrzeby, żeby tego typu dodatkowe elementy były czynne” – zastrzegł.

Zaznaczył też, że jeśli koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, może zajść konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń, w tym także ze spotkań w ramach kampanii wyborczej.

„Będziemy działali odpowiedzialnie tak, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków, bo przecież o to chodzi” – oświadczył Andrzej Duda.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę rano poinformował, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec, z Westfalii. Stan jego zdrowia jest dobry, a przebieg choroby łagodny. Podróżował on do Polski autobusem.

PAP/TV Trwam News

drukuj