fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent A. Duda proponuje czasowe zawieszenie spłaty kredytów potrzebującym klientom

Prezydent Andrzej Duda proponuje, by w obliczu pandemii koronawirusa banki zawiesiły czasowo spłaty kredytów potrzebującym klientom.

Prezydent spotkał się w Warszawie z przedstawicielami instytucji finansowych. Na rozmowach obecni byli między innymi minister finansów oraz  prezesi NBP, PKO BP i KNF. W związku z pandemią Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty kredytów.

Prezydent poinformował po spotkaniu, że widzi dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony banków. Jak wskazał, ważne jest to, aby każdy klient mógł z własnej woli zawiesić spłacanie kredytu na kilka miesięcy.

– Propozycje były różne – od 3 do 6 miesięcy. Wola, by takie rozwiązanie przyjąć jest, przynajmniej ze strony największych banków, za co jestem ogromnie wdzięczny. Formuła tego będzie wypracowana pod auspicjami Związku Banków Polskich. Będzie to formuła dobrowolna dla sektora bankowego. Poprosiłem, by ta formuła została dopracowana w szczegółach do poniedziałku tak, żeby w przyszłym tygodniu kolejne banki mogły do tego przystąpić, żeby to mogło być jak najszybciej dla klientów realizowane – podkreślił prezydent.

Sektor bankowy – jak powiedział prezydent – podchodzi do obecnej sytuacji bardzo spokojnie, a banki są stabilne. O tym mówił też po spotkaniu prezes NBP.

Adam Glapiński podkreślił, że banki wychodząc naprzeciw inicjatywie prezydenta, robią ponadstandardowy gest wobec kredytobiorców.

– Pomysł pana prezydenta w tej trudnej sytuacji polega na tym, że banki robią gest ponadstandardowy wobec kredytobiorców, a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian regulacji, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą pewne ciężary i wymagania w stosunku do banków – wyjaśnił.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl