twitter.com/JakubKumoch

USA: Prezydent A. Duda spotkał się z prezydentem Brazylii J. Bolsonaro

Prezydent RP, Andrzej Duda, spotkał się z prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Było to pierwsze spotkanie głowy państwa podczas wizyty w USA z okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Jak poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jakub Kumoch, rozmowy dotyczyły „zwiększenia wymiany handlowej i ochronie inwestycji”.

„Ponad 200-milionowa Brazylia to nasz najpotężniejszy partner na półkuli południowej” – oznajmił minister na Twitterze.

Tłumacząc przed spotkaniem cel rozmów, Jakub Kumoch stwierdził, że „Brazylia jest jednym z największych państw świata, więc spotykanie się z partnerem tak istotnym, z którym prezydent już się widział w Davos, jest czymś naturalnym”.

Jair Bolsonaro będzie pierwszym mówcą podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jest też jedynym przybyłym do Nowego Jorku liderem, który otwarcie deklaruje, że nie jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Jak twierdził, ma on doskonałą odporność ze względu na przebytą w ubiegłym roku chorobę. W poniedziałek media doniosły, że wirusa wykryto u jednego z członków brazylijskiej delegacji, choć nie zakłóciło to dyplomatycznych planów prezydenta, który jeszcze w poniedziałek spotkał się z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Spotkanie z Jairem Bolsonaro jest pierwszym punktem wizyty prezydenta Dudy w Nowym Jorku. Jeszcze dziś spotka się także z przywódcami Mongolii, Turcji, Ukrainy, Gruzji i Mołdawii oraz wystąpi podczas debaty liderów Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl