fot. PAP/Jacek Turczyk

Ks. Zbigniew Kras – kapelanem prezydenta RP

Biskup tarnowski Andrzej Jeż oddelegował ks. Zbigniewa Krasa, dotychczasowego proboszcza w Lipnicy Murowanej (woj. małopolskie), do pełnienia funkcji kapelana prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak poinformował rzecznik tarnowskiej kurii ks. Ryszard Nowak, w czwartek do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża wpłynęło pismo od prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie powołania na stanowisko kapelana Prezydenta RP ks. kanonika Zbigniewa Krasa, kapłana diecezji tarnowskiej.

Odpowiadając na przesłane pismo, biskup Andrzej Jeż oddelegował księdza Zbigniewa Krasa do pełnienia funkcji kapelana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Ks. Kras powiedział, że z prośbą o objęcie stanowiska kapelana zwrócił się do niego 25 lipca osobiście prezydent elekt.

Dodał, że z prezydenta Dudę zna od kilku lat z racji jego kilkukrotnych wizyt w Lipnicy Murowanej w związku z pełnionymi przez niego funkcjami publicznymi i politycznymi.

Te wizyty wiązały się ze wspólną modlitwą w kościele, z byciem na lipnickim rynku podczas konkursów palm wielkanocnych, z krótką serdeczną rozmową i nic więcej – wyznał.

Według planów ks. Zbigniew Kras obejmie swoje obowiązki w Warszawie 17 sierpnia. Dzień wcześniej pożegna się ze swoimi parafianami w Lipnicy Murowanej, gdzie był proboszczem od 16 lat.

Ks. Zbigniew Kras urodził się 15 lutego 1960 r. w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze tarnowskiej 25 maja 1986 r. Pracował jako wikariusz w parafiach w Gorlicach, Bieczu i Tarnowie. W roku 1999 został mianowany przez biskupa tarnowskiego administratorem parafii w Lipnicy Murowanej, zaś w roku 2000 jej proboszczem.

Ks. Kras jest kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Bochni. Jest też dziekanem Dekanatu Lipnickiego. Jest laureatem nagrody marszałka województwa małopolskiego im. Mariana Korneckiego w roku 2003 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski oraz ich promocji, w szczególności za odnowę drewnianego, gotyckiego kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisanego na listę UNESCO. W 2004 roku otrzymał także Złotą Odznakę Ministra Kultury i Sztuki za opiekę nad zabytkami.

PAP/RIRM

drukuj