70. rocznica urodzin ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia

Ks. abp. Sławoj Leszek Głódź świętował dziś 70. rocznicę swoich urodzin. Uroczystości z tej okazji odbyły się w katedrze oliwskiej.

Bóg w swoim zbawczym planie prowadzi go różnymi drogami. Powierza mu liczne funkcje i zadania na miarę posiadanych talentów, a że talentów ma wiele, to i wiele otrzymuje zadań – podkreślał w czasie homilii ks. bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Przed objęciem archidiecezji gdańskiej ks. abp Sławoj Leszek Głodź był biskupem warszawsko-praskim, a wcześniej przez trzynaście lat biskupem polowym Wojska Polskiego, gdzie po latach komunizmu na nowo rozpalił wiarę żołnierzy i przyczynił się do powstania parafii garnizonowych, kaplic i powołania kadry kapelanów.

Otworzył nowy rozdział w historii Wojska Polskiego, nadając mu przez swoją posługę bardziej ludzkie i chrześcijańskie oblicze – dodał ks. bp Wiesław Szlachetka.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź był przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Z wielką troską zajmuje się mediami katolickimi. Jest wielkim przyjacielem Radia Maryja i pełni funkcję delegata Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam. Ksiądz arcybiskup jest także m.in.  członkiem rady stałej KEP oraz współprzewodniczącym komisji wspólnej rządu i episkopatu. Hasłem jego biskupiej posługi są słowa: „Walczę dla Chrystusa”, które najlepiej opisują jego kapłańską drogę.

Nie przychodzisz księże arcybiskupie na dzisiejszą uroczystość z pustymi rękoma, ale przynosisz wiele szlachetnych owoców – akcentował podczas uroczystości ordynariusz toruński ks. bp Andrzej Suski.

Metropolita gdański to człowiek niezwykle wrażliwy na sprawy społeczne – podkreślał Piotr Duda, przew. NSZZ „Solidarność”.

Ekscelencjo! Bóg zapłać za wrażliwość na wszystkie sprawy społeczne, za posługę dla nas, dla „Solidarności” – wszystkich osób w metropolii gdańskiej, ale także wszystkich pracowników w kraju – mówił Piotr Duda.

Do tego dochodzi ogromny dorobek pasterskiego nauczania, który stał się już przedmiotem naukowych badań oraz patriotyzm wyrastający z ducha Ewangelii.

To także świadek historii odznaczony nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej za zaangażowanie w pielęgnowanie spraw historycznych – tłumaczył dr Karol Nawrocki z gdańskiego IPN.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź serdecznie dziękował wszystkim przybyłym na uroczość za obecność i modlitwę.

– Wyrażam ogromną wdzięczność Panu Bogu, że mogę 70-lecie moich urodzin obchodzić jako metropolita gdański oraz służyć Kościołowi i Ojczyźnie. Dziękuję całemu prezbiterium i wszystkim wiernym – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl