PAP/Jakub Kamiński

Prezydent: Niepodległość odzyskaliśmy dzięki współpracy i wspólnemu celowi

Wystawa Mobilnego Muzeum Multimedialnego pokazuje, że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi, którzy mieli różne poglądy, ale jeden cel – wolną, suwerenną Polskę na mapie Europy i świata – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Warszawie.

Jak powiedział Andrzej Duda podczas otwarcia Mobilnego Muzeum Multimedialnego – będącego prezydenckim projektem zainicjowanym w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – ekspozycja „pokazuje jeden element”, na którym szczególnie mu zależało.

„Pokazuje, że niepodległość została odzyskana (…) dzięki współpracy pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często mieli różne poglądy, ale jeden wspólny cel – chcieli wolnej, niepodległej, suwerennej Polski z powrotem na mapie Europy i świata; żebyśmy się wydobyli spod okupacji zaborców i z powrotem mieli własne państwo, o którym tak mocno marzyli” – powiedział prezydent podczas inauguracji projektu, która odbyła się przy Pałacu Prezydenckim.

Jak dodał, ekspozycja jest „krótka, ale niezwykle ciekawa, bardzo nowoczesna”.

„Cieszę się ogromnie z tego, że to przedsięwzięcie nam się udało, i że ona jest, i że pod auspicjami prezydenta Rzeczpospolitej wkrótce stąd, z Warszawy wyruszy w Polskę i będzie objeżdżała polskie miasta, polskie miasteczka” – powiedział Andrzej Duda.

Narracja wystawy koncentruje się wokół wątku budowania nowoczesnego, odradzającego się po 123 latach niewoli państwa. Przypomina także kluczowe postaci dla procesu odrodzenia się kraju, czyli sześciu „ojców niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej; wiele miejsca poświęca rodzimym wynalazkom.

PAP/RIRM

drukuj